مشهد شهر زندگی

واگن های مترو مشهد وارد مشهد شد

خبری خوش برای مردم مشهد

واگنهای مترو ی دومین کلانشهر ایران به مشهد رسید

بالاخره واگن های مترو مشهد وارد این کلانشهر شد و بعد از چند سال انتظار دومین کلانشهر ایران هم  صاحب مترو می شود.به گزارش شهرداری مشهد مترو مشهد بعد اجرای تست گرم واگن ها که حدود ۵۰ روز طول میکشد در تاریخ ۲۲ بهمن امسال افتتاح می شود.البته این خبر به صورت پیامک به تمام مردم مشهد اطلاع داده شد.

 

 

 

 

 

مديرعامل شركت بهره‌برداري قطار شهري مشهد گفت: كاروان 14 تريلي حامل واگن‌هاي قطارشهري مشهد بعد از سه روز حرکت از بندرعباس، امروز به مشهد رسيد.

 

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، غلامرضارجب‌نژاد در نشست خبري ورود اولين واگن‌هاي قطارشهري مشهد بيان كرد: با همكاري و هماهنگي هرمزگان، كرمان، خراسان رضوي و خراسان جنوبي و همياري سردار بيگي، فرمانده پليس راه کشور اين كاروان كه به صورت 24 ساعته فعاليت مي‌كرد، با استفاده از تريلي و کمر شکن، امروز اولين واگن‌هاي قطارشهري مشهد رسيد.

 

  

وي ادامه داد: واگن‌ها ساخت شركت چانگ‌چونگ چين است و بعد از تخليه‌ بار فردا وارد دپوي قطارشهري خواهد شد؛ طول واگن‌ها 30 متر است كه سه ماژور به هم متصل و يك واگن ايجاد مي‌شود که البته براي ساخت هر قطار 2 تا 3 واگن نياز است.

رجب‌نژاد خاطرنشان كرد: عرض قطار 2 متر و 65 سانتي‌متر است و ظرفيت هر واگن 250 نفر به صورت ايستاده و نشسته است که البته در طراحي براي هر متر مكعب 4 نفر در نظر گرفته شده است.

وي اضافه كرد: با 33 قطار و 99 واگن، زمان انتظار براي هر قطار 5 دقيقه خواهد بود که به مرور زمان و با ورود واگن‌هاي بعدي، به 3 دقيقه خواهد رسيد كه حدود 20 هزار نفر را در يك مسير و در 2 جهت 40 هزار نفر را در يك ساعت جابه‌جا مي‌كند.وي هزينه‌ خط يك را 450 ميليارد تومان غير از بخش توسعه‌اي اعلام كرد و گفت: شرايط آماده است تا مركز فرمان به صورت سه شيفت از امروز فعاليت خودشان را آغاز كنند. بر روي واگن‌ها نيز بايد تست 18 هزار كيلومتر در ساعت گرفته شود كه نياز به فعاليت 20 ساعت در روز است.

مديرعامل شرکت بهره‎‌برداري قطار شهري مشهد تصريح كرد: فردا صبح عمليات تخليه و مونتاژ واگن‌ها با حضور 17 كارشناس چيني آغاز خواهد شد كه در اين رابطه كارشناسان ايراني نيز حضور دارند كه به آن‌ها ياري مي‌رسانند.

 

وي افزود: محموله‌ بعدي واگن‌هاي قطارشهري 25 دي ماه در بندرعباس پهلو خواهد گرفت و پارت سوم آن 25 روز بعد خواهد آمد و انشاءالله در اواخر بهمن ماه بهره‌برداري آزمايشي آن صورت مي‌گيرد.

رجب‌نژاد بيان كرد: هزينه هر واگن يك ميليون و 560 هزار يورو و با توجه به هزينه‌هاي حمل و قطار يدكي 106 ميليون يورو است؛ بين محموله‌ي واگن 9 و 10 بازه‌ زماني 2.5 تا 3 ماهه است اما از واگن 10 و 11 به بعد، هر ماه 6 واگن به مشهد خواهد آمد و تا اواخر دي ماه سال آينده 60 واگن خريداري شده به مشهد خواهد رسيد.

مديرعامل شرکت بهره‌برداري قطار شهري مشهد خاطرنشان كرد: خط يك نخريسي تا وكيل‌آباد تقريبا 20 كيلومتر ساخته شده است يك خط 5 كيلومتري هم داريم كه به خط يك پيوند مي‌خورد و مجموعا 25 كيلومتر مي‌رسد و تا فرودگاه را پوشش مي‌دهد.

 

رجب‌نژاد اظهار داشت: 5 تا 6 درصد پيشرفت فيزيكي در خط 2 قطار شهري داشته‌ايم که‌ اميدوارم ظرف 6 سال، خط 2 هم به بهره‌برداري برسد.

وي گفت: ان شاء الله اوايل هفته واگن‌ها راه‌اندازي مي‌شود و احتمالا با تاخير چند روزه از 22 بهمن، قطارشهري به صورت آزمايشي راه‌اندازي خواهد شد.

وي در خصوص ساخت واگن‌ها اضافه كرد: پكيج كامل ساخت از اروپا به كارخانه سازنده چين آورده و روي واگن‌ها پياده شده است؛ حتي طراحي هم توسط مشاور قوي آلماني انجام شد، علاوه بر آن مشاور فرانسوي و كارشناسانش در تمام مراحل ساخت نظارت داشته‌اند تا از واگني با كيفيت مطلوب برخوردار شويم.

رجب‌نژاد در خصوص قيمت بليت قطار شهري نيز گفت: بعد از جلسه هيات مديره رقمي به شوراي شهر پيشنهاد خواهد شد که بعد از تصويب، اعلام خواهد شد.


 


 

+ نوشته شده در  شنبه 1389/10/04ساعت 17:19  توسط   | 

برج سلمان مشهد

  پروژه ی بزرگ برج سلمان مشهد

این پروژه ی بزرگ در ۲۰ طبقه(۱۷ طبقه - همکف و ۳ طبقه درزیر زمین) با معماری بی نظیر و منحصر به فرد و با پیشرفت فیزیکی ۶۸درصدی در یکی از بهترین مناطق دومین کلانشهر ایران در حال ساخت می باشد.

 

 

مشهد مقدس ،دومین کلان شهرایران وشهری است که سالیانه  پذیرای  میلیون ها زائر وتوریست  می باشد.
حضور این تعداد زائر به اضافه جمعیت کثیری که در مشهد سکونت دارند ،موجبات رونق تجارت وکسب وکار را در این شهر فراهم آورده است. متناسب باتوسعه شهر به سمت غرب ،این بخش در سال های اخیر مورد توجه واقبال فراوان مردم قرار گرفته است.

 

 تصاویر پیشرفت پروژه در تاریخ۶/۵/۸۹

 

 

 

برج تجاری سلمان به عنوان یک بنای چند عملکردی که مقیاس فعالیت آن به حوزه شهر مقدس مشهد وفراتر از آن مربوط می شود ، یکی از پروژه های ویژه خاص وعظیم شهر مقدس مشهد می باشد.
این پروژه در یکی از بهترین مناطق غرب شهر مشهد (تقاطع خیابان راهنمایی وسلمان فارسی ) در زمینی چهار ممر قرار گرفته است ،واز ظرفیت های مناسب شهری بهره می برد.

 این ظرفیت ها به طور خلاصه به این شرح است:
1- مسیر تجاری وپر آمد وشد سه راه راهنمایی تا میدان فردوسی

2- همجواری باپارک خطی قره خان که باتوجه ویژه شهرداری تبدیل به فضای مناسب برای حضور شهروندان گردیده است.
3- تعریض پیاده رووافزایش حضور مراجعین وعابرین در خیابان راهنمایی که به جرأت می توان گفت از اولین تجربیات تعریض پیاده رو وکاهش سطح سواره رو می باشد.
4- افزایش رفت وآمد وایجاد تقاضا بر ظرفیت برای فعالیت های تجاری – اقتصادی در خیابان سلمان فارسی

 

برج سلمان در زمینی به مساحت 10300 متر مربع وبازیر بنای 63000 متر مربع ودر هجده طبقه در حال ساخت  می باشد  که طبقات (منفی یک ،همکف ،اول ،دوم ) مختص فضاهای تجاری ودفاتر اداری آن در هشت طبقه از برج گرفته اند. 


 

   واحدهای تجاری

270واحد تجاری برج سلمان در طبقات منفی یک – همکف – اول ودوم قرار گرفته اند . تنوع ابعاد و مساحت واحد ها ونیز موقعیت های قرارگیری آن ها به گونه ای است که مشاغل مختلف را برآورده می سازد .به منظور پیشگیری از اختلاط مشاغل ناسازگار وبرای افزایش بهره وری هر طبقه اختصاص به مشاغل خاصی دارد لذا طبقه منفی یک برای طلا ، جواهر ، زیورآلات –طبقه همکف کیف ، کفش ، پوشاک – طبقه اول لوازم خانگی – طبقه دوم موبایل ، کامپیوتر می باشد .

طبقات تجاری دارای راهرو های عریض وچشم انداز مشرف به وید مرکزی – دارای تنوع در آرایش ومعماری بدنه – مجهز به 18 دستگاه  آسانسور( اعم از نفر بر – حمل بار – حمل خودرو )  –   پله های  برقی – سیستم های مدرن اعلام واطفاء حریق – دوربین های مدار بسته وسیستم های پیشرفته حرارتی وبرودتی می باشد .

 

واحدهای اداری

80 واحدهای اداری در مساحت های متنوع ( 29 متر تا  127 متر ) در طبقات چهارم تا یازدهم قرار دارند . این واحدها از معماری برجسته ای برخوردار بوده وعمدتاً پارتیشن بندی داخلی آن ها بصورت اپن آفیس است . در طراحی تعدادی از واحدها بهره برداری 2 مدیریتی از یک واحد  پیش بینی شده است . آپارتمان های اداری مجهز به کلیه امکانات لازم می باشند برای دسترسی به طبقات اداری دسترسی های متعددی پیش بینی شده ومسیر عبور آن ها در مواقع مورد نیاز   می تواند مستقل از طبقات تجاری برج می باشد.

رستوران ها

مجموعه رستوران های ملل همراه با تالارهای پذیرایی وفضای تابستانی در طبقه سوم ومشرف به وید مرکزی پیش بینی شده است . این مجموعه باآشپزخانه ای چند ملیتی جهت ارائه انواع غذاهای بین المللی برای حدود 400 نفر در مجاورت پارکینگ طبقه سوم قرار گرفته وبه آن دسترسی دارد . علاوه بر آن نیز دسترسی های متعددی هم از داخل طبقات تجاری وهم بصورت مستقل ( به خیابان های مجاور ) پیش بینی شده است .رستوران چشم انداز با ظرفیت 150 نفر در طبقه دوازدهم برج قرار گرفته است ودر طبقه سیزدهم نیز کافی شاپ وتراس متصل به آن بر فراز برج قرار گرفته است .  

پارکینگ ها

با توجه به وضعیت خیابان های اطراف برج سلمان ، ضروری ترین موضوع حل مشکل پارکینگ   می باشد . ما برای حل این موضوع از ابتدا تدابیر لازم را اتخاذ کرده ایم وبه این جهت 5 طبقه را با مساحتی معادل 18300 متر مربع ( سرپوشیده ورو باز) به پارکینگ اختصاص داده ایم . مجموعه ظرفیت پارکینگ ها ی سلمان 520 عدد خودرو می باشد . به این ترتیب خریداران واحدها نه تنها دغدغه ای جهت پارک خودرو خویش را ندارند بلکه ظرفیتی از پارکینگ ها در اختیار مشتریان هم قرار خواهد گرفت .  

 

انبار ها

به منظور رفع نیاز واحدهای تجاری 170 باب انباری در مساحت های مختلف ودر طبقات منفی یک ودو وسه پیش بینی شده است .   

مسجد و پنت هاس

به منظور اقامه فریضه نماز ونیز برگزاری مراسمات ملی ومذهبی بنای مجلل مسجد در 2 طبقه جهت آقایان وبانوان ( اعم از غرفه داران ومراجعین ) وبا پیش بینی وضوخانه وسرویس های اختصاصی وسایر امکانات مورد نیاز طراحی شده است .همچنین در طبقه اخر این پروژه چند واحد پنت هاس ساخته می شود.

پروژه از نما ومعماری ویژه ای برخوردار بوده ودارای مدرن ترین سیستم های حفاظتی ،سرمایشی وگرمایشی ،اطفاء حریق ،پلکان برقی ،آسانسور های نفر بر وآسانسورهای حمل خودرو وحمل بار می باشد.

ورودی اصلی برج از تقاطع خیابان راهنمایی و سلمان فارسی وورودی مستقل اداری از خیابان راهنمایی می باشد.

ضمناً ورودی فرعی از شرق پروژه خیابان بخارایی جهت دسترسی کارکنان وخدمات در نظرگرفته شده است       

دو رمپ اتومبیل یکی از خیابان سلمان فارسی ودیگری از خیابان 10 متری به انضمام 2 دستگاه بالا بر اتومبیل جهت خروج وورود وسایط نقلیه تعبیه گردیده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/08/30ساعت 17:35  توسط   | 

پیشرفت مناسب پروژه میدان جهاد

 پروژه ی تقاطع غیر همسطح جهاد مشهد

 

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد از پیشرفت ۶۵ درصدی تقاطع غیر همسطح جهاد خبر داد و خاطر نشان کرد این تقاطع غیر همسطح در بهمن ماه امسال افتتاح می شود

 

با توجه به روند رو به رشد و گسترش کلانشهر مشهد و به منظور هدايت ترافيكي عبوري و ايجاد تسهيلات لازم جهت سيستم حمل و نقل شهري در اجراي برنامه هاي عمراني مورد نياز. مطالعه و احداث تقاطع غير همسطح جهاد در برنامه شهرداري مشهد قرار گرفت.

 

     باتوجه به اين كه بزرگراه شهيد كلانتري يك مسير پر ترافيك مي باشدو هدايت جريان ترافيك درآن بايد به راحتي و با سرعت بالا انجام شود  ظرفيت عبوري پايين ميدان جهاد وحجم زياد چپ گردها در ميدان در حال حاضر باعث كندي تردد در بزرگراه شهيد كلانتري و مشكلات وتصادفات ترافيك متعددي درمحدوده ميدان جهاد گرديده است.

 

 

 

بنابر اين با ايجاد تقاطع غير همسطح و تفكيك ترافيك مسير تند رو بزرگراه شهيد كلانتري از ساير تمايلات ترافيكي داخل تقاطع   كيفيت تردد در اين تقاطع به طور قابل ملاحضه اي بهبود خواهد يافت.

 

 

 تقاطع غير همسطح مورد مطالعه درمحل برخورد بزرگراه شهيد كلانتري بامسير هاي منتهي به ميدان جهاد واقع شده به گونه اي كه درسمت شمال ميدان بلوار نامجو و در سمت جنوب آن يك خيابان 35 متري جهت هدايت ترافيك از محور كمربندي جنوبي مشهد به بزرگراه شهيد كلانتري در نظر گرفته شده است.

 

 

 

 

معاون فني و عمراني شهرداري مشهد در رابطه با پروژه هاي عمراني شهرداري مشهد گفت: در سال جاري دو سطح از تقاطع غير هم سطح ميدان امام حسين (ع) با اعتبار0 12 ميليارد ريال در راستاي کاهش بار ترافيکي اين منطقه به بهره‌برداري خواهد رسيد .
نخعي همچنين اجراي باندهاي تندروي کمربندي مشهد از ميدان عباس پور تا ميدان غدير با اعتبار 60 ميليارد ريال و تقاطع غير هم سطح ميدان جهاد با اعتبار 50 ميليارد ريال نيز امسال به بهره برداري خواهد رسيد. 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/08/24ساعت 16:10  توسط   | 

معماری غربی در ساختمان های ایران

 معماری کاخ سفید و کنگره ی امریکا در برج قصر طلایی مشهد

 

چند ماه پیش هتل بین المللی و ۵ ستاره قصر طلایی با بیش از صد میلیارد تومان هزینه در شهر مشهد افتتاح شد به گونه ای که معماری کاخ سفید و کنگره ی امریکا در این طرح بزرگ پیاده شده است

 

 

 

این عکس ها فقط و فقط یک نمونه از ساختمان های مدرن با معماری غربی است که در شهرهای مختلف جهان و ایران مخصوصا کلانشهرهایی که در حال پیشرفت هستند می توان مشاهده کرد.

پیرامون این معماری ها  مخصوصا معماری هتل قصر طلایی (که در رسانه ها مورد توجه افراد مختلف مخصوصا مخالفان قرار گرفته) موافقان و مخالفانی وجود دارند که به برسی برخی از این نظرات می پردازیم

 

 

 برخی با این گونه طرح ها بسیار موافق هستند و  این گونه طرح ها را دلیل اصلی مدرنیته شدن شهرها و کشور ها می دانند.

عده ای دیگر بر این عقیده ای هستند  که  این طرح ها به اندازه ای که به هویت  شهر و کشور لطمه نخورد مفیدند و ایجاد چنین معماری هایی در حد اعتدال را نه تنها مضر نمی دانند بلکه ان را در مسیر پیشرفته شدن شهرها قلم داد میکنند.

 

افرادی دیگر(که در اقلیت هستند) از مخالفان سر سخت معماری های مدرن هستند و با ساختن حتی یک ساختمان در ایران با معماری غربی مخالفند و ساختن چنین برج هایی را بر خلاف موازین اسلامی و ایرانی میداند و دلیل پیشرفته شدن شهرها را در مدرنیته شدن نمی بینند.

 

 

 

شما چه نظری دارید؟

 

+ نوشته شده در  جمعه 1389/08/21ساعت 14:4  توسط   | 

اشنایی با برج التون مشهد

برج مدرن آلتون مشهد

 

 تاريخچه :

 

پروژه ي ساخت برج آلتون در سال 1385 خورشيدي آغاز شد و ساخت در

سال 1388 خورشيدي به اتمام رسيد و با حضور مهندس مسعود ميركاظمي؛

وزيربازرگاني وقت، مهندس محمدجوادمحمدي زاده استاندار خراسان رضوي

و جمعي ديگر از مسئولين افتتاح و مورد بهره برداري قرار گرفت. كاربري

 اين برج تجاري، اداري، پاركينگي مي باشد .

 

 

معرفي برج آلتون :

 

برج آلتون مشهد(Mashhad Alton Tower) یکی از بلندترين و عظيم ترين

ساختمان ها كشور است كه در یک مجموعه دیدنی تجاری – اداری و فضای

 قابل توجه پارک خودرو با عنوان بلندترین پارکینگ طبقاتی کشور نظر هر

شهروندو زائر و مسافری که برای تفرج و خرید به خیابان دانشگاه قدم

میگذارد را به خود جلب می نماید.اين برج در سال 1388 به بهره برداري

رسيد و ساخت آن  36 ماه به طول انجاميد نماي خارجي و داخلي آن

جزء لوكس ترين برج هاو مراكز خريد كشور به حساب مي آيد .

 

مشخصات و خصوصیات برج :

 

مساحت عرصه : 1724 متر مربع

 

سطح اشغال بنا : 100% عرصه

 

سطح زیر بنا : 31000 متر مربع

 

نوع سازه : بتنی با حجم 20000 متر مکعب بتن ریزی

 

ارتفاع از سطح زمین : ۷۵ متر

 

تعداد طبقات : ۲۴ طبقه  ( ۵ طبقه زیر زمین - همکف - ۱۸ طبقه بالای

 همکف )

 

زمان فرایند پروژه: 36ماه

 

 

 ۱ - نوع سازه : بتنی با حجم بیش از 25000 متر مکعب بتن ریزی

 

۲ - تخصیص 3 سه طبقه بالای برج به آپارتمانهای اداری, تجاری

 

۳ - طراحی معماری داخلی کم نظیر در بخشهای تجاری ، اداری و پارکینگ

 

۴ - نصب 4 دستگاه پله برقی در طبقات اداری در تراز 70 متری برج

 

۵ - چشم انداز وسیع بر فراز بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الجج (ع ) از اضلاع

شرقی و شمالی در همه طبقات پارکینگ و اداری .

 

 ۶- چشم انداز 360 درجه همه طبقات پارکینگ و اداری بر فراز شهر .

 

 7- تعبیه 4 آسانسور پانورامیک شیشه ای از طبقه همکف تا طبقات اداری

 و پارکینگ مشرف به وسعت شهر تا انتهای افق شرقی

 

 8- مجهز به مدرن ترین وکاملترین تاسیسات الکتریکی و مکانیکی روز دنیا

 

 9- دارا بودن ویژگی های نادر در سازه بتنی از جمله طراحی و اجرای پوتر

عمیق بتنی بعنوان فنداسیون هوایی ستون مرکزی 9 طبقه پارکینگ و موارد

متعدد دیگر از این نوع .

 

۱0- استفاده از مصالح نوین در جهت سبک سازی و کنترل انرژی .

 

 11- تامین فضای پارک خودرو با ظرفیت 600 جای پارک .

 

۱2- وجود 6 آسانسور نفر بر مخصوص خروج از پارکینگ یا رسیدن به فضاهای

تجاری و اداری

 

13- تعبیه فضاهای تنفسی در چهار ضلع برج در تمام طبقات پارکینگ جهت

تهویه هوای طبقات .

 

۱4- دسترسی به طبقات پارکینگ از طریق دو رمپ یکطرفه کم نظیر بصورت

رفت و برگشت با ساختار دو فنر داخل هم

 

15- امکان تردد در مسیر یکطرفه طبقات پارکینگ و دستیابی به محل پارک

 

۱6- امکان مسیر یابی مستقیم از هر طبقه پارکینگ به رمپ فنری خروج یکطرفه

 

۱۷- وجود ارزنده باند هلکوپتر بر فراز برج جهت سرویس دهی در مواقع

اضطراری و امداد رسانی تکمیل کننده همه فاکتورهایی است که این

 برج داراست .در این برج انواع محصولات کیف و کفش و پوشاک ، صوتی

و تصویری ، لوازم خانگی ، آرایشی و بهداشتی و... به مشتریان محترم

عرضه می گردد.

 

واحدهای تجاری :

آلتون دارای یکصد واحد تجاری در چهار طبقه است که با حضور برند های

معروف لوازم خانگی، صوتی تصویری، پوشاک ، کیف و کفش شما را در تهیه

 آنچه که نیاز دارید شگفت زده می کند.

 

 

 

 

تصاویری از واحدهاي اداري :

 

 

 

پارکینگ طبقاتی :

برج آلتون به عنوان بزرگترين پاركينگ طبقاتي كشور، در 9 طبقه میانی دارای

 ۶۰۰جای پارک خودرو است که همه تردد کنندگان خیابان دانشگاه و

مراجعین بخش های تجاری و اداری برج آلتون را برای یافتن جای پارک امن و

سریع، آسوده خاطر می نماید. پارکینگ آلتون با مدیریت سازمان حمل و نقل

 وترافیک با حراست خود در حال حاضر بطور شبانه روزی فعاليت مي كند. 

 

 

ویژگی های پارکینگ طبقاتی : 

 

۱) از طریق دو رمپ یکطرفه بصورت رفت و برگشت با ساختار دو فنر

داخل هم .

 

 ۲) امکان تردد در مسیر یکطرفه طبقات پارکینگ و دستیابی به محل پارک .

 

3) امکان مسیریابی مستقیم از هر طبقه پارکینگ به رمپ فنری

خروج یکطرفه .

 

 تصویری از پد هلیکوپتر برج آلتون  :

 

 


با تشکر از دوست عزیزم مصطفی جان که تمام مطالب این پست را فراهم کردن.

گرفته شده از وبلاگ:http://mashhad1400.blogfa.com/

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/08/13ساعت 18:37  توسط   | 

نگاهی به مشکل ارامگاه احیا کننده ی زبان پارسی

ارامگاه بزرگرترین شاعر پارسی گو مورد بی اعتنایی دولت مردان 

کابل‌ دکل‌هاي توس، خطي بر ثبت جهاني آرامگاه فردوسي

 

در ۱۴ آبان ۱۳۸۵، یعنی چار سال پیش برای نخستین بار به ماجرای تلخ احداث دکل در حریم آرامگاه حکیم جاودانه‌ی توس پرداخته و همراه با دوستداران فرهنگ و ادب ایران‌زمین از وزارت  نیرو خواستیم تا هر چه زودتر، نسبت به جا به جایی این دکل‌ها اقدام کند. متعاقب آن، یعنی در ۱۸ آبان همان سال، نامه‌ای به وزیر نیرو نوشته و درخواست خویش را مستقیماً تکرار کردیم؛ نامه‌ای که تا این لحظه ۱۳۱۳ نفر از بزرگان فرهنگ و ادب ایرانی نیز از آن حمایت کردند. آنگاه در طول این چند سال، تقریباً هر مقام و شخصیتی به مذمت اقدام وزارت نیرو پرداخت و از شخص معاون رییس جمهور تا استاندار خراسان رضوی و نمایندگان مجلس، قول دادند که موضوع را تا حصول به نتیجه پیگیری کنند. به عنوان مثال، جواد آرین‌منش، نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس هفتم که در مجلس هشتم هم این عنوان را همچنان یدک می‌کشد، در گفتگو با ایرنا، به صراحت بیان داشت:  تا حل اساسی این موضوع، مسأله را پیگیری می‌کنیم … چرا که در صورت تداوم چنین اقداماتی، دیگر چیزی از آثار و ابنیه تاریخی برای شناساندن فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی باقی نمی‌ماند                                                                

 اما خبر می‌رسد که جواد آرین منش و همه‌ی آن مدیرانی که حرف‌های قشنگ در دفاع از میراث فرهنگی ایران‌زمین می‌زدند، آن گونه که ادعا می‌کردند، پیگیر موضوع نبوده و نتوانستند تا از حرمت بزرگترین شاعر پارسی‌گوی وطن دفاع کنند. زیرا آن دکل برق، نه‌تنها بر فراز آرامگاه فردوسی ماندنی شد، بلکه سیم‌کشی ۱۴ دکل دیگر ۵۰ متری هم در حریم توس هم به پایان رسید!
کافی است نگاهی بیاندازیم به سخنان عالی‌ترین مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در مدح و ستایش فردوسی، تادریابیم که چه ناسازه‌ی حیرت‌آوری در این سرزمین رخ داده است!
«حقیقت قضیه این است که فردوسی یک حکیم است؛ تعارف که نکردیم به فردوسی، حکیم گفتیم. الان چند صد سال است که دارند به فردوسی، حکیم می‌گویند  … فردوسی از اول با نام خدا شروع می‌کند – «به نام خداوند جان و خرد / کزین برتر اندیشه بر نگذرد» – تا آخر هم همین‌طور است؛ فردوسی را با این چشم نگاه کنید. فردوسی، خدای سخن است؛ او زبان مستحکم و استواری دارد و واقعاً پدر زبان فارسی امروز است … »
آیا می‌دانید راوی سخن بالا کیست؟
و یا در مثالی دیگر، به این سخنان دقت کنید:
«در شاهنامه خودخواهان، زیاده طلب‌ها و کسانی که جان و مال انسان‌ها را به استثمار می‌گیرند، در مقابل انسان‌های آزاده و شجاعی که طرفدار خداپرستی و عدالت هستند و سمبل آن نیز «رستم» است، قرار دارند … دانشمندان، صاحبنظران، جامعه شناسان و سیاستمداران باید نقش شاهنامه و حرکت فردوسی را در تکوین و بازتعریف هویت ایرانی شناسایی و معرفی کنند
چرا با وجود چنین حمایت‌های سزاوارانه‌ای از سوی بالاترین رده‌های حکومتی در ایران، حتا نتوانستیم شاهد برچیدن چند دکل ۵۰ متری به منظور ثبت جهانی توس در یونسکو باشیم؟!
چه کسی پاسخگوی این بی حرمتی بزرگ به فرهنگ و ادب ایران و ایرانی است؟
فردوسی، خود در هزار سال پیش، انگار چیزهایی می‌دانست که زنهار داده بود:

حکیما چو کس نیست گفتن چه سود ؛ ازین پس بگو کافرینش چه بود

 

به جای همه‌ی آن اعتراض‌ها و مصاحبه‌ها و قول و قرارها و گرفتن جشن هزاره فردوسی، فقط کافی بود تا رییس جمهور طی یک یادداشت کوتاه و صریح از وزیر نیرو بخواهد تا ماجرا را تمام شده اعلام کرده و دستور برچیدن آن دکل‌ها را صادر کند؛ چرا آقای احمدی‌نژاد این کار را نکرد؟ مگر ایشان همین چند ماه پیش و در مقر سازمان ملل متحد با صدای بلند نگفت که ملت ایران در دامان خود، بزرگانی چون فردوسی را به جهان عرضه داشته است؟ چرا حرمت آن بزرگان را عملاً محترم نمی‌شماریم؟
این پرسشی است که محمّد درویش و تمام ایرانیان دوست دارند پاسخ آن را بداند و می‌دانم که در این اشتیاق به دانستن، او تنها نیست!

.................................................

دکل‌هاي توس که قرار بود جابجا شوند در جاي خود ماندند و سيم‌هاي برق هم از آن‌ها عبور کردند. پيش از اين کارشناسان اعلام کرده بودند در صورت نصب دکل‌هاي برق،  آرمگاه فردوسي شانس پيوستن به فهرست ميراث جهاني را از دست مي‌دهند. در حال حاضر يکي از دکل‌ها مثل شاخ از پشت آرمگاه نمايان است.
 
به گزارش CHN پيش از اين و با آغاز عمليات کابل‌کشي دکل‌هاي برق خط 400 ولت سرخس، مشهد، ترکمنستان که از سال 1385، پشت آرمگاه فردوسي و در حريم درجه يک شهر تاريخي توس نمايان شدند، مدير سازمان ميراث فرهنگي،‌ صنايع دستي و گردشگري استان خراسان رضوي از تلاش براي جلوگيري از کابل‌کشي اين دکل‌ها گفته بود.
 
محسن لشگري دراين‌باره به CHN گفته بود که پيش از اين از نصب دکل‌ها شکايت شده بود که اين شکايت به قوت خود باقي‌مانده و همچنان پيگيري مي‌شود.
 
اين در حالي است که نه تنها اين شکايت راه به جايي نبرد که به گفته يکي از کارشناسان سازمان ميراث فرهنگي، طي يک‌ماه گذشته که کابل‌کشي دکل‌ها آغاز شده بود به پايان رسيد و در حال حاضر مسير دکل‌ها تا ترکمنستان به راه خود ادامه مي‌دهد.
 
............................................................
 
همان طور که می دانید ارامگاه کورش کبیر نیز در ماجرای سد سیوند با تدبیر دولت مردان وضعیتی بهتر از ارامگاه فردوسی ندارد.
 
 
 
 
 

 هویت و تاریخ درخشان ما چه شد؟؟؟

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/08/10ساعت 13:3  توسط   | 

پروژه ی عظیم "مجد" مشهد

اشنایی با پروژه ی عظیم "مجد" مشهد


این پروژه ی عظیم با 60 درصد پیشرفت و با سرمایه گذاری شهرداری،دولت ،بانک ملی و سرمایه گذاران خارجی و داخلی با پیشرفت بسیار مناسب در حال ساخت می باشد و برخی از بخش های عظیم ان افتتاح شده است


 

مشخصات کاربری و الویت اجرایی

تجاری

مسکونی


 

اداری

 

 

مشاعات و پارکینگ و انباری

جمع کل

 

متر مربع

 

تعداد

 

متر مربع

 

تعداد

 


متر مربع

 

تعداد

 

 

اولویت اول(ویژه سهامداران)

28172

 

848

 

 

11306

 

 

117

 


 

26870

 

 

310

 

 

81341

 

 

147689

 

اولویت دوم

17859

 

457

 

47853

 

409

 


0

 

0

 

95048

 

160760

 

اولویت سوم

 

21240

 

221

 

14532

 

148

 


7845

 

80

 

59988

 

103605

 

جمع کل

 

67271

 

1326

 

73691

 

674

 


34715

 

390

 

236377

 

412054

 


این پروژه دارای 36 برج 8 تا 27 طبقه می باشد


تصاویری مختصر از پیشرفت پروژه 

 

بازدید رئیس کل بانک ملی اقای خاوری و هیئت سرمایه گذار ترکیه از طرح عظیم مجد


ویژگی های طرح عظیم مجد مشهد :

1: معابر حتی الامکان حفظ شده است

2:محدوده طرح به 13 قطعه تقسیم بندی شده که در آن 36 بلوک اجراء خواهد شد .

3: ارتفاع سازه در حاشیه کوتاه و در داخل بافت بلند تر می شود تا با بافتهای مجاور تا حدودی هماهنگی داشته باشد .

4: پروژه ها از طبقات 3- و 2- و 1- که در آن پارکینگ و فضاهای خدماتی و عمومی در نظر گرفته شده است به همدیگر ارتباط دارند و از طبقات

 هم کف به بالا بصورت مستقل اجراء میشود.

5:احداث بلوار جدید التاسیس که بلوار حر عاملی را به بلوار شهید قرنی متصل می کند .

6: پیش بینی فضاهای سبز عمومی و خصوصی برای بلوک ها


طرح عظیم مجد مشهد با مساحتی بالغ بر 8.6 هکتار و زیر بنای بالغ بر 400 هزار متر مربع یکی از بزرگترین طرح های بازسازی بافتهای فرسوده شهری در سطح کشور می باشد . این طرح در فاصله سه کیلومتری از حرم مطهر امام رضا (ع) و در بلوار شهید قرنی حدفاصل چهار راه ابوطالب و چهار راه شهید مطهری واقع شده است .


 در این پروژه 36 برج 8 تا 27طبقه وجود دارد

ویژگی های طرح عظیم مجد مشهد:


1:   معابر حتی الامکان حفظ شده است.

2:   محدوده طرح به 13 قطعه تقسیم بندی شده که در آن 36 بلوک اجراء خواهد شد .

3:   ارتفاع سازه در حاشیه کوتاه و در داخل بافت بلند تر می شود تا با بافتهای مجاور تا حدودی هماهنگی داشته باشد .

4:   پروژه ها از طبقات 3- و 2- و 1- که در آن پارکینگ و فضاهای خدماتی و عمومی در نظر گرفته شده است به همدیگر ارتباط دارند و از طبقات

 هم کف به بالا بصورت مستقل اجراء میشود.

5:   احداث بلوار جدید التاسیس که بلوار حر عاملی را به بلوار شهید قرنی متصل می کند .

6:   پیش بینی فضاهای سبز عمومی و خصوصی برای بلوک ها

7:   ساماندهی مشاغل مرتبط با صنعت ساختمان شامل دفاتر مهندسی ، دفاتر شرکتهای ساختمانی و تاسیساتی ، دفاتر مهندسین مشاور و ایجاد بورس کالاهای مورد نیاز ساختمان .


تاسیسات مکانیکی:

 

1-    برای هر کدام از کاربریهای ساختمانها ، تجهیزات موتور خانه اختصاصی در نظر گرفته شده است .

    -2تامین سرمایش و گرمایش در کلیه واحد های تجاری ، اداری و مسکونی در ساختمانهای بلند توسط فن کویل و با استفاده از آب سرد تولیدی در چیلرها و آب گرم تولیدی در دیگ ها  صورت می گیرد . برای ساختمانهای مسکونی کم ارتفاع ، سرمایش آنها توسط کولر گازی و گرمایش آنها توسط پکیج تامین می گردد . تامین سرمایش و گرمایش فضاهای عمومی  بخش های تجاری ، اداری و مسکونی ( با توجه به مساحت هر کدام ) توسط هواساز یا تعدادی فن کویل کانالی انجام می شود .

    -3هر کدام از کاربریهای ساختمانهادارای منابع ذخیره آب و پمپ های تقویت فشار هستند .

4-    علاوه بر پیش بینی امکان اتصال فاضلاب ساختمانها به شبکه فاضلاب شهری ، برای دفع فاضلاب ساختمان در مواقع ضروری از سپتیک تانک یا چاه استفاده شده است .

    -5سیستم اتش نشانی پارکینگ از نوع  آبپاش  خودکار می باشد و در سایر بخش های ساختمان از جعبه های آتش نشانی و کپسول های CO2    و پودر خشک استفاده شده است .


تاسیسات الکتریکی:

-1    کلیه ساختمانها دارای دیزل ژنراتور برق اضطراری هستند تا نیاز های ضروری در هنگام قطع برق تامین گردد.

2-    تمام فضا ها تحت پوشش سیستم اعلام حریق از نوع آدرس پذیر می باشند .

3-    ساختمانها دارای برق گیر الکترونیکی هستند تا از برخورد صاعقه به آنها حفاظت شود . همچنین تمام ساختمانها دارای سیستم اتصال زمین نیز می باشند  تا از برق گرفتگی ساکنین جلوگیری گردد .

    -4کلیه فضاهای عمومی از قبیل راهروهای تجاری , پله ها و پارکینگ ها تحت پوشش سیستم دوربین مداربسته می باشد .

    -5در همه ساختمانها تعدادی اسانسور نفر بر و در صورت لزوم آسانسور باربر و پله برقی پیش بینی شده است .

6-    در واحد های اداری تسهیلاتی از قبیل شبکه کامپیوتری ، تلفن سانترال ، برق UPS و آیفون تصویری در نظر گرفته شده است . واحد های مسکونی  نیز همگی دارای آیفون تصویری هستند .

7-    برای هر کدام از واحد های تجاری – اداری و مسکونی کنتور برق اختصاصی و تعدادی خط تلفن مستقیم در نظر گرفته شده است .

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/08/03ساعت 21:36  توسط   | 

ششمین شهربازی شهر بهشت افتتاح شد

ششمین شهربازی مشهد افتتاح شد

افتتاح شهربازی سرپوشیده ی قلعه ی سحر امیز

 

مديرعامل سازمان مسافربري شهرداري مشهد در نشست خبري با حضور خبرنگاران رسانه‌هاي گروهي گفت: پيش‏بيني مي‏شود با توجه به آغاز دهه‌كرامت و ميلاد امام‌رضا(ع)، آمار مسافران ورودي به مشهد از طريق پايانه هاي مسافربري در اين ايام،با افزايش 20 تا 30 نسبت به سال گذشته روبه‏رو باشد.

وي در‌ خصوص برنامه‏هاي اين سازمان در ايام دهه‌كرامت اظهار داشت: افتتاح مسجد پايانه مسافربري با نام مسجدالرضا(ع)، افتتاح مجتمع فرهنگي- تفريحي سرپوشيده قلعه سحرآميز با نورپردازي و زيباسازي محوطه پايانه و پذيرايي با گل و شيريني از زائران از جمله برنامه‏هاي اين سازمان در ايام دهه كرامت مي‏باشد.

شهربازی قلعه ی سحر امیز که درخیابان امام رضا افتتاح شده دقیقا ویژه گی های قلعه ی سحر امیز تهران رادارد و از جمله ويژگي هاي اين مجموعه اين است كه بر خلاف شهربازي هاي ديگر، به دليل سالن دائمي در همه فصول سال قابل استفاده است

 

سومین سینمای چهار بعدی مشهد در قلعه ی سحر امیز احداث شد

 


 

نگاهی مختصر به سایر شهربازی های مهم مشهد

 

۱.شهربازی کوهستان پارک شادی

 

 

۲.شهربازی سرزمین عجایب

 

۳.شهربازی پارک ملت

 

 

 

۴.شهربازی سرزمین خورشید 

 

۵.شهربازی سرپوشیده ی جنگل جادویی

 

۶.شهربازی قلعه ی سحر امیز

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/07/26ساعت 18:25  توسط   | 

تقاطع ۳ طبقه ی میدان جمهوری افتتاح شد

    با تکمیل زیر گذر تقاطع غیر هم سطح میدان جمهوری.

  تقاطع  ۳ طبقه ی میدان جمهوری افتتاح شد

 

پروژه تقاطع همسطح و زيرگذر ميدان جمهوري اسلامي شهر مشهد روز سه شنبه مورد بهره برداري قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد ،زيرگذر و ميدان جمهوري اسلامي ظرف مدت هشت ماه با هزينه 70 ميليارد ريال در دو باند رفت و برگشت به عرض 3/8 متر احداث شد.
زيرگذر ميدان جمهوري اسلامي كه 600 متر طول دارد و ارتباط بين بلوار ' فضل ابن شاذان ' و 'شهيد منتظري' را برقرار مي كند، به منظور ارتقاي سطح عملكرد ترافيكي ، اصلاح هندسي ميدان و راستگردهاي آن ايجاد شده است.
پل روگذر ميدان جمهوري اسلامي هم مهر ماه پارسال به بهره برداري رسيده بود.
شهردار مشهد در اين مراسم با بيان اينكه بايد در مديريت حوزه ترافيك يك بازنگري جدي شود، گفت : امروز ما بخش زيادي از خيابان ها و مسيرهاي عبوري را به وسايل نقليه شخصي اختصاص داده ايم و هر روز شاهد افزايش تعداد اين خودروها در سطح شهر هستيم.

 

حامد مقدم با اشاره به اینکه ترافیک سنگین در میدان جمهوری اسلامی ( میدان تلوزیون )؛ وجود ایجاد تقاطعی را در این میدان ضروری می نمود، افزود: با اجرایی شدن این فعالیت ؛ میدان جهاد به میدان آزادی و ورودی بولوار پیروزی به کم شدن بار ترافیک تصادفات و کاهش آن خواهد انجامید.

گفتنی است، مراسم افتتاح این پروژه در سالن همایش مجتمع قطعه سازان ( ساپکو )، ساعت 10 صبح در بلوار شهید منتظری ، منتظری هفت برگزار می شود .

سید محمد پژمان افزود : در واقع ما نه تنها ظرفيت عبور و مرور وسايل نقليه شخصي را كم نكرده ايم بلكه حق عبور عابر پياده را هم گرفته ، به اين بخش اختصاص داده ايم.
وي اظهار داشت : امروز بايد در بحث مديريت ترافيك تجديد نظر كرد و در اين مديريت بحث حمل و نقل عمومي و تقدم پياده بر سواره و مديريت ترافيك انسان محور را مبنا قرار دهيم.
پژمان با بيان اين كه امروز شرايط ترافيكي براي وسايل نقليه شخصي و عمومي يكسان است ،افزود:وقتي از مردم مي خواهيم از وسايل نقليه عمومي به جاي وسايل نقليه شخصي استفاده كنند ، آنان بايد مزيت استفاده از حمل و نقل عمومي را احساس كنند و گرنه شرايط ترافيكي همان مي شود كه امروز همه استفاده از خودروهاي شخصي را ترجيح مي دهند.
وي بر ساماندهي سيستم حمل و نقل عمومي اعم از مترو ، اتوبوس ، تاكسي و مانند آن تاكيد كرد و ادامه داد: يك نظام منسجم و طرح جامع ترافيكي بايد پياده شود و همه سيستم هاي حمل و نقل عمومي در اين طرح بايد مكمل همديگر باشند.
شهردار مشهد با اشاره به تغييراتي كه اخيرا در خطوط اتوبوسراني اين كلانشهر انجام شد، گفت : اين تغييرات بر اساس طرح جامع حمل و نقل اجرا شده ، اما در عين حال موظفيم كه رفاه و آسايش مردم در خدمات رساني را تامين كنيم و مي كوشيم اشكالات را رفع نماييم.
پژمان با اظهار اين كه هم اكنون حدود 40 درصد بودجه عمراني شهرداري مشهد در حوزه حمل و نقل هزينه مي شود ، افزود : با توجه به اهميت حمل و نقل تلاش مي كنيم سهم اين حوزه در بودجه شهرداري را به صورت عمده افزايش دهيم و اين رقم كافي نيست.
وی با اشاره به پروژه تقاطع غير همسطح جمهوري اسلامي گفت : تلاش مي كنيم با اصلاح و بهبود وضعيت محور كمربندي شهر ، سرعت حركت خودروها را تا 90 كيلومتر در ساعت افزايش دهيم و مردم اين محور را به عنوان بخشي از مسير خود تعيين و در آن حركت كنند.
پژمان با اشاره به احداث پروژه های بزرگ تقاطع غير همسطح ميدان جهاد ، شهيد عباسپور و امام حسين (ع) ابراز اميدواري كرد كه با پايان كار در اين سه محور ، بخش ديگري از ترافيك داخلي شهر مشهد كاسته شده، مردم شاهد ترافيك روان تري باشند.

حامد مقدم با اشاره به اینکه ترافیک سنگین در میدان جمهوری اسلامی ( میدان تلوزیون )؛ وجود ایجاد تقاطعی را در این میدان ضروری می نمود، افزود: با اجرایی شدن این فعالیت ؛ میدان جهاد به میدان آزادی و ورودی بولوار پیروزی به کم شدن بار ترافیک تصادفات و کاهش آن خواهد انجامید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/07/21ساعت 21:39  توسط   | 

افتتاح مجهزترین پارک ابی کشور در مشهد

مجهزترین و بزرگترین مجتمع ابی کشور بازهم در

مشهد افتتاح شد

 

 

مدیر عامل تربیت بدنی آستان قدس رضوی گفت: به مناسبت دهه کرامت، مجهزترین و بزرگ‌ترین مجتمع آبی کشور توسط تربیت بدنی آستان قدس رضوی به بهره‌برداری می‌رسد.
جمشید مهریار اظهار داشت: این مجتمع در یکی از نقاط کم برخوردار شهر مشهد احداث شده است و از امکانات روز دنیا بهره می‌برد.

وی افزود: مجتمع فرهنگی ورزشی شماره سه آستان قدس رضوی در زمینی به وسعت 5/7 هکتار در شهرک شهید رجایی در منطقه محروم مشهد در حال ساخت است، که مجتمع آبی آقایان با زیربنای هزار و800 متر مربع در دهه کرامت به بهره‌برداری می‌رسد.


وی هزینه اجرای این مجتمع را 6 میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: در فازهایی بعدی چند سالن‌ ورزشی دیگر به آن اضافه می‌شود.

 


وی همچنین در خصوص استادیوم ۲۵ هزار نفری امام رضا(ع) نیز گفت: مراحل تکمیل فاز یک آن در حال اتمام است و از ویژگی‌های آن، احداث 14 سالن چند منظوره در زیر پلکان تماشاگران است.

مهریار تصریح کرد: استادیوم ۲۵ هزار نفری امام رضا(ع) که توسط تربیت بدنی آستان قدس رضوی در حال احداث است، 14 هزار متر مربع وسعت دارد.
وی در ادامه به احداث سالن چند منظوره ویژه بانوان نیز اشاره کرد و افزود: در مجتمع شماره دو تربیت بدنی آستان قدس رضوی سالن چند منظوره‌ای با وسعت 700 متر مربع زیربنا ویژه بانوان در حال احداث است که رشته‌های بسکتبال، والیبال، اسکواش و تنیس در آن فعال می‌شود.


منبع:http://www.khabaronline.ir/news-99125.aspx
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/18ساعت 16:43  توسط   | 

تولید 20 درصد از خودرو کشور در خراسان رضوی

خراسان رضوی قطب دوم صنعت خودروسازی کشور

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، حسين احمدي ظهر امروز در نشست خبري در كارخانه ايران خودرو خراسان رضوي، پس از بازديد دو روزه خبرنگاران از پتانسيل‌هاي صنعتي استان به مقايسه سه ساله ارزش توليدات 180 بنگاه منتخب با اشتغال بالاي 100 نفر پرداخت و اظهار داشت: علي رغم همه چالش‌هاي اقتصاد جهاني و مشكلات نقدينگي، ارزش توليدات اين كارخانه‌ها در سال 87، 20 درصد نسبت به سال 86 و در سال 88، 12 درصد نسبت به سال 87 رشد داشته است.

صنعت خودروسازي استان به عنوان قطب دوم خودروسازي كشور مطرح است به طوري كه به لحاظ ارزشي بالغ بر 20 درصد قطعات يدكي خودروي كشور در خراسان رضوي توليد مي‌شود.

رئيس سازمان صنايع و معادن خراسان رضوي، كسب رتبه هاي اول تا سوم در اكثر شاخص‌هاي مهم عملكرد حوزه معادن در سال گذشته، رشد حدود 600 درصدي در سرمايه‌گذاري صنايع معدني در دوره پنج ساله چهارم توسعه و به دست آوردن رتبه نخست سرمايه‌گذاري در حوزه صنايع معدني و كاني‌هاي كشور با اختصاص سهم 26درصدي از كل سرمايه‌گذاري‌هاي صنعتي استان را بيانگر تبديل شدن خراسان رضوي به عنوان يك قطب مهم صنايع معدني كشور دانست.

 


وي با اشاره به 100 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري صنعتي در 10 سال گذشته گفت : رشد 211 درصدي در سرمايه‌گذاري صنعتي و رشد 323 درصدي در سرمايه‌گذاري معدني در برنامه پنج ساله چهارم توسعه نسبت به برنامه سوم بيانگر آن است كه صنعت استان در بستر يك توسعه پايدار و توام با رشد پيوسته قرار گرفته است.
وي به رشد ظرفيت توليد سيمان در خراسان رضوي به 6.2 ميليون تن و فولاد خام به سه ميليون تن در سال جاري اشاره كرده و گفت : در راستاي خصوصي‌سازي تاكنون براي 9 مورد شهرك صنعتي تخصصي بخش خصوصي با جمع مساحتي بالغ بر يك هزار و 200 هكتار مجوز صادر شده كه چهار مورد آن به بهره‌برداري رسيده است.
رئيس سازمان صنايع و معادن خراسان رضوي در زمينه نقش موثر تسهيلات بنگاه‌هاي زودبازده اقتصادي در توسعه صنعتي استان اظهار داشت: در بازديدهاي نظارتي به عمل آمده از 407 واحد صنعتي كه از طرح بنگاه هاي زود‌بازده تسهيلات گرفته‌اند، 13 مورد انحراف گزارش شده كه به لحاظ تعداد 3 درصد و از نظر مبلغ تسهيلات دريافتي 2 درصد از كل مبلغ پرداخت شده در استان را شامل مي‌شود.
احمدي با اشاره به پيشرفت هاي صنعت خودروسازي در خراسان رضوي افزود: صنعت خودروسازي استان توان توليد 150 هزار دستگاه خودرو سواري در سال معادل 12درصد ظرفيت خودروسازي كشور را به خود اختصاص داده و به عنوان قطب دوم خودروسازي كشور مطرح است به طوري كه به لحاظ ارزشي بالغ بر 20 درصد قطعات يدكي خودروي كشور در خراسان رضوي توليد مي‌شود.


منبع:http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=8907150630
+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/07/15ساعت 19:50  توسط   | 

مراسم مولاناشناسي در مشهد

ميرجلال‌الدين كزازي  استاد بزرگ ادبیات ایران در مراسم مولاناشناسي در مشهد:

مولوي خراسانی است و خراسان بازتاب ويژه‌اي در سروده‌هاي

مولانا دارد و فوت مولانا در قونيه دليلي بر غيرايراني بودن او نيست


 

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، ميرجلال‌الدين كزازي شنبه‌شب در مراسم «مولانا شناسي» در دانشگاه پيام‌نور مشهد اظهار داشت: بي‌شك روان پاك و تابناك مولانا سبب شده‌ است كه سده‌ها پس از وي جوانان ايراني اين چنين پرشور و باورمند گرد آمده‌اند تا او را گرامي بدارند.
وي تاكيد كرد: همزماني جشن‌هاي ايراني را با جشن بزرگداشت مولانا به فال نيك مي‌گيرم.


اين عضو بنياد فردوسي گفت: در اين روزگار كه خورشيد را مي‌توان به گل اندود و به ياري فناوري رسانه‌اي مي‌توان سخني بيهوده را آن‌چنان گستراند كه بسيار سخنان آن را باور كنند و يكي از اين دروغ‌هاي بزرگ را باز مي‌گردد به مولانا؛ فرهنگ ايران آنچنان درخشان است كه بسيار كسان چشم آز به آن دوختند و مي‌كوشند نام‌آوران ايراني را بر پايۀ سخنان خنده‌آور بربايند و مي‌گويند مولانا ايراني نيست.


وي افزود: يكي از ايراني‌ترين ايراني‌هاي كه من مي‌شناسم مولوي است و اگر نخستين ايراني آرماني فردوسي باشد، مي‌توان دومين را مولوي ناميد.
كزازي گفت: داستان دلكش ديدار عطار نيشابوري و مولاناي خردسال را در نيشابور شنيده‌اند كه عطار دربارۀ او مي‌گويد او آتش در سوختگان عالم در مي‌زند.
وي تاكيد كرد: مولانا از 12 سالگي به آناتولي كوچ مي‌كند و هرگز به ايران باز نمي‌گردد اما مولانا نه تنها رنگ فرهنگ بيگانه را به خود نمي‌پذيرد بلكه تا واپسين روز زندگي ايراني مي‌ماند و حتي يك بيت در سروده‌هاي راستين مولانا به زباني جز فارسي نيست.
كزازي با بيان اين‌كه زبان مولانا فارسي است و شعر را به فارسي تلخ قديم مي‌سروده است اين امر در سنجش غزل‌هاي حافظ و مولانا ديده مي‌شود، گفت: انديشه‌هاي مولانا آن قدر ژرف است كه در تنگناي قوم و زبان نژاد نمي‌ماند ولي او به هر روي ايران است.
وي همچنين گفت: مردي مثل مولانا تنها در ايران مي‌تواند پديد بيايد و هيچ سرزمين ديگري نمي‌تواند چنين انساني بپرورد ولي هيچ تنگ نظري و يك سونگري و بر پايۀ جغرافيا، مولوي اهل خراسان است و خراسان بازتاب ويژه‌اي در سروده‌هاي مولانا دارد.
اين استاد دانشگاه علامه از پيوند مولانا با خورشيد و روشنايي در سروده‌ها و همچنين رابطۀ وي با شمس اين‌گونه گفت: نام مولانا و شمس پيوندي ساختاري و ناگفتني با هم دارند و گران سنگ‌ترين ديوان شعري مولانا ديوان شمس نام گرفته است اما در پاسخ به اين سؤال كه شمس واقعي كيست نمي‌توان تنها گفت شمس پيري است كه بر مولانا پديدار شد و موجب دگرديسي مولانا شد، او يكي از راز آلودترين چهره‌ها در فرهنگ و ادب ايران است كه افسانه‌هاي زيادي برايش ساخته‌اند.

+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/07/11ساعت 16:3  توسط   | 

افتتاح هتلی مانند قصر در مشهد

برج هتل بین المللی و پنج ستاره ی قصر طلایی  افتتاح شد

هتل بین المللی قصر طلایی با بیش از صد میلیارد تومان هزینه و با امکاناتی بی نظیر و بین المللی در مشهد افتتاح شد.

 

 

 

مشخصات پروژه هتل :
1- مساحت کل عرصه چهار هزار مترمربع می باشد.
2- مساحت و مشخصات بنا - ساختمانی 20 طبقه به مساحت کل 60000متر مربع مي باشد.

 

فضاهای اقامتی :
در اين بخش مجموعا 600 واحد که شامل20 اتاق سینگل، 400 اتاق دبل رویال ، 100 واحدسوئیت و 60 پرنسس روم پيش بيني شده است .
- اتاقها عموما سه نفره با امکان استقرار يک يا دو تخت اضافی برای نفر اضافه پيش بيني شده است . اين موضوع بر اساس نياز مسافرين هميشگي مشهد که عموما خانوادگی سفر مي نمايند می باشد.

- سوئيت ها در قالب سوئيت معمولی و رويال طراحی و تجهيز شده است . در سوئيتهای معمولی و رويال امکان اقامت برای
4 نفر و در سوئيت های رويال امکانات رفاهی و فضای بيشتری در نظر گرفته شده است و امکان ارائه خدمات تخت برای نفر
اضافه نيز وجود دارد.
آپارتمانها با امکانات خواب برای 4 نفر در دو اتاق خواب مجزا و امکان استقرار دو تخت اضافی طراحی شده است . آپارتمانها
امکانات کامل يک واحد اقامتی (مسکونی ) را دارند و فضاهای کافی برای اقامت خانواده ها را ايجاد مي نمايند.

 

 

 

فضاهای پذیرایی ، اغذيه و اشربه :
در بخش پذيرايي ، اغذيه و اشربه با ايجاد فضاهای مناسب تنوع بسيار خوبی در خدمات پيش بينی و به طور اجمالی قسمتهای زير طراحی شده است .

رستوران بين المللی - رستوران سنتی -رستوران دريائی کافی شاپ 

 

 

 

فضاهای ورزشی و تفريحی :
اين بخش شامل فضاهايی از قبيل استخر ، سونا ، سالن ورزش و بدنسازی ، محل تفريح و بازی کودکان و بازيهای رايانه ای است.
در طراحی اين هتل فضايی پيش بينی شده است که مسافرين می توانند فرزند خردسال خود را به اين محل سپرده و به زيارت و يا خريد بروند . در اين قسمت با استفاده از مربيان توانمند اوقات فراغت اين خردسالان با آموزش و بازيهای آموزنده غنی خواهد شد. ( دنيای کودکان)

 

فضاهای خدماتی :
در اين قسمت فضاهايی از قبيل سالن جشنها ، مرکز برگزاری همايشها و جلسات پيش بينی شده است وجود چنين فضاهايی باعث ايجاد تنوع در خدمات گردیده است.


مرکز خدمات اداری به مشتريان :
در اين بخش خدمات مورد نياز مشتريان در زمینه امور اداری و دفتری از قبيل تايپ ، فتوکپی ، فاکس ، تلفن ، اتصال به شبکه جهانی اينترنت و .. پيش بينی شده و در بالاترين سطح ارائه شده است. در شرايط ويژه و در صورت در خواست مشتری قابليت ارائه خدمات کامل در حد يک دفتر کار اختصاصی پيش بينی و ارائه می گردد. در اين قسمت خدماتی از قبيل شماره تلفن اختصاصی ، منشی اختصاصی ، رايانه اختصاصی و ... را مي توانيم در اختيار مشتری خود قرار دهيم . قابل ذکر است که ارائه اين خدمات صرفا در جهت بالا بردن خدمات در هتل و رضایت مشتری ایجاد شده است .

فروشگاهها :
در اين بخش فروشگاههايی که ارتباط بيشتری با نياز مسافرين داشته باشند پيش بينی و طراحی شده است. به منظور دسترسی آسان در فضاهای عمومی مانند لابی اين فروشگاه ها فعال می باشند . گل فروشی ، آرايشگاه ، فروشگاه عطريجات ، صنايع دستی ، سوغات خراسان ، جواهر و ... از جمله آنها می باشد.

ساير خدمات :
خدمات متنوعی در هتل به مشتريان ارائه می گردد که نياز مسافرين را برطرف نموده و رضايت آنها را به همراه داشته باشد. از قبيل (آژانس مسافرتی ، باجه بانک ، صرافی ، تاکسی سرويس ، خدمات لباسشويی ، خدمات واکس ، کتابخانه ، خدمات پزشک عمومی و ...)

مرکز آموزش :
مرکز آموزش گروه هتل های بين المللی قصر علاوه بر آموزش پرسنل ورودی خود به طورمستمر برنامه های مدونی برای بازآموزی آنها دارد اين مرکز علاوه بر آموزش پرسنل خود ، پرسنل ساير هتل ها و تاسيسات گردشگری را نيز آموزش می دهند. در اين رابطه مجوزهای لازم تحت شماره 852/34-403 مورخ85/01/30 از سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری اخذ گرديده است.

فضاهای اداری و پشتيبانی هتل :
خدمات پيش بينی شده برای ارائه به مسافرين ، نيازمند به وجود آوردن شرايط و تمهيدات لازم می باشد که اين مهم از طريق بکارگيری نيروهای کارآمد و فراهم آوری امکانات و ملزومات ميسر گرديده است . بخش اداری و پشتيبانی هتل وظيفه فراهم آوردن و ايجاد هماهنگی های لازم برای ارائه خدمات در بالاترين سطح کيفيت را به عهده دارند.

فضاهای عمومی :
اين فضاها شامل لابي ، رستورانها ، سالن صبحانه خوری ، فروشگاه ها ، کافی نت ، سالن انتظار ، پذيرش ، خدمات ورزشی و غيره که در قسمتهای قبلي توضيح داده شد ، همگی منشاء ارائه خدمات در بالاترين سطح کيفيت به مشتريان دارد .
پارکينگ سرپوشيده با ظرفيت بالغ بر 200 دستگاه اتومبيل طراحی شده است.

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/06/29ساعت 16:16  توسط   | 

پارک بزرگ ملت مشهد

پارک بزرگ و زیبای  "ملت" مشهد

 

بوستان ملت یا پارک ملت پارکی است در غرب شهر مشهد و حاشیه بزرگراه وکیل آباد. مساحت این پارک ۷۲۰ هزارمترمربع است. پارک ملت بزرگترین پارک مشهد و یکی از زیباترین پارکهای ایران به شمار می‌رود. این پارک دارای شهربازی، تاسیسات ورزشی و فضای سبز بسیار بزرگی و جذاب است.

 

سومین فانفار مرتفع دنیا در پارک ملت

 

بزرگترین چرخ فلک خاورمیانه در (پارک ملت ) شهر مشهد در سال 1384 به بهره برداری رسید  این چرخ فلک با 250 تن ‏وزن قادر خواهد بود در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 80 متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ فلک قادر خواهند بود ‏نقاط زیبای مشهد را ببینند . این چرخ فلک را بخش خصوصی و طی دو سال نصب و راه اندازی کرده است . گفتنی است چرخ فلک ‏پارک ملت مشهد پس از شهرهای لندن و توکیو سومین چرخ فلک بزرگ دنیا محسوب می شود

دو طراح گمنام بریتانیایی قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین بوستان مشهد یعنی پارک «ملّت» را به سبک پارک‌های انگلیسی طراحي كرده‌اند. این موضوع به گواه تقویم مربوط به سال 1343 بوده است اما کار نیمه‌تمام آن‌ها را 9 سال بعد مهندسان ایرانی تمام کردند تا امروز دروازه هاي یکی از زیباترین مراکز گردشگری شهرمان به روی همه باز باشد. برای این بوستان تاکنون پنج مرحله بازپیرایی پیش‌بینی شده که بخشی از آن انجام شده و قسمتی هم در دست انجام است. البته پارک ملت مشهد برای مشهدی‌ها مفهومی فراتر از 35هزار اصله درخت و 72هکتار وسعت دارد، به عبارت ديگر مساحتي بالغ بر 688 هزار متر مربع فراتر از طراوت و سر سبزي اش، هويت يك شهر بزرگ نيز هست...
تفريح با طعم فرهنگ


 


 

پارك ملت در مشهد به چیزهایی که گفته شد خلاصه نمی‌شود. این پارک بزرگ ترین پارک در محدوده کلانشهر مشهد می باشد. با اين حال امكاناتي همچون : شهربازی، محوطه بازی کودکان، استخر شنا، زمين فوتبال، تنیس، پیست اسکی، زمین ورزشي چند منظوره و... تنها بخشی کوچک از داشته‌های این محوطه عظیم است. علاوه بر اين احداث مجتمع فرهنگی امام رضا (ع) توسط اداره کل ارشاد اسلامی خراسان پارك ملت را نه تنها به عنوان يك مركز تفريحي كه به عنوان يك پاتوق بزرگ فرهنگي و هنري در شهر مشهد تبديل شده است.
مشاوره از جنس اجتماع
مرکز اورژانس که جنس خدمات آن مشاوره‌ای و مداخله در بحران‌های اجتماعی است به صورت ثابت و سیار در سطح پارک، فعال است و در مدت هفت سال عمر خود به افراد زیادی خدمات ارائه داده که عمده آن‌ها خود معرف هستند، اما پایگاه‌های سیار این مرکز در مناطق پر رفت و آمد شهرمان اعم از پارک ملت، کوهسنگی، اطراف حرم رضوی و... مستقرند.
صدايي از جنگ پشت درياچه «ملّت»


 


 

مجتمع جانبازان پارك ملت 26سال است كه در ضلع شرقی پارک ملت راه‌اندازی شده است و به صورت 24ساعته به 150 نفر از جانبازان قطع نخاعی خدمات ارائه مي‌دهد. شنیده‌ مي شود بعضي از این جانبازان اهل استان‌های خراسان شمالی، جنوبی و  استان‌های شمالی کشورمان هستند. در کنار همه این‌ها، اجرای برنامه‌های فرهنگی و ورزشی متعدد، چهره این مرکز را حسابی متحول کرده است.

 با اينكه درخت هاي گوناگون و گلکاری ها و خیابان و حوض ها و اقامتگاه های موقت ودیگر تجهیزات و امکانات تفریحی و موقعیت مناسب شهری، باعث شده است تا این پارک همواره محل استراحت و تفریح شهروندان مشهدی و زائران باشد اما جالب است بدانيد قدیمی ترین شهر بازی مشهد درسال 1351 خورشيدي دراین پارک احداث شد و به تدریج توسعه یافت به‌طوري كه هم اكنون يكي از بزرگترين چرخ و فلك هاي جهان در اين پارك قرار دارد و يكي از جاذبه هاي گردشگري شهر مشهد به شمار مي رود. آن روزهایی که هنوز شهربازی وکیل‌آباد راه نیفتاده بود برای مشهدی‌ها، شهربازی ملت یک فضای ایده‌آل بود، حتی امروز هم بسیاری از مشهدی ها و گردشگران از ساعتی تفریح در این مرکز تفریحی چشم‌پوشی نمی‌کنند. بخشی از این موضوع مربوط به وجود بزرگ‌ترین چرخ و فلک خاورمیانه در پارک ملت است که در سال 1384 به بهره‌برداری رسید. این چرخ و فلک با 250 تن ‏وزن قادر است در یک دور کامل 448 نفر را به ارتفاع 80 متر بالا ببرد و سرنشینان این چرخ و فلک هم می‌توانند از اوج تمام ‏نقاط مشهد را ببینند. «فان‌فار» نوستالژیک را هم بخش خصوصی طی دو سال نصب و راه‌اندازی کرده است .

 

 


 

حصاري سبز براي بانوان شهر
«باغ رز» این عنوان پارک سرپوشیده و کاملا محصور بانوان پارک ملت است که علاوه بر پیش‌بینی تمام امكانات لازم به صورت 24ساعته از سوي بانوان نگهبانان محافظت می‌شود
. در این محوطه عظیم انواع امکانات و تجهیزات ورزشی را مشاهده کنید. خلاصه اینکه بسیاری از بانوان مشهدی، مشتریان پر و پاقرص این پارک هستند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/06/24ساعت 17:6  توسط   | 

تقاطع سه سطحی میدان جمهوری در مراحل پایانی ساخت

تقاطع سه سطحی میدان جمهوری در مراحل پایانی ساخت

 

 

این تقاطع سه طبقه با ۹۱ درصد پیشرفت در حال ساخت می باشد.لازم به ذکر است که دو سطح از این پروژه افتتاح شده و سطح اخر ان  در مراحل پایانی ساخت قرار دارد

موقعیت قرار گیری میدان جمهوری اسلامی این میدان را به یکی از اصلی ترین و پر ترددترین میادین شهر مشهد تبدیل کرده است. قرار گیری در حد فاصل دو بزرگراه و شریان اصلی ورودی و خروجی شهر مشهد و نیز ترافیک حاصل از سفرهای درون شهری شهروندان موجب شده است تا در ساعات اوج ترافیک، طرح فعلی میدان جوابگوی تقاضای سفر وسایط نقلیه عبوری نبوده و اغلب مواقع ترافیک سنگینی در میدان ایجاد میشود. لذا با توجه به موارد فوق و جهت حذف گره ترافیکی مذکور، احداث تقاطع غیر همسطح اجتناب ناپذیر می نماید. 

نگاهي به گذشته

وقتي به گذشته اين ميدان نگاه مي کنيم مي بينيم که تا چند سال قبل، با ترافيک سنگين رو به رو بود. به عبارت ديگر وقتي خودروها با سرعت بالا و در مسير بزرگ راه کلانتري وارد ميدان مي شدند به ناچار در ترافيک گرفتار شده و لحظاتي را به سختي مي گذراندند. رانندگان خودروها در عمل با خودروهايي که قصد ادامه مسير از طرف بولوار شهيد منتظري به طرف بولوار فضل بن شاذان را داشتند رو به رو مي شدند و از محل ورود، ترافيک سنگين ايجاد مي شد. اما با تصميم شهرداري مشهد مبني بر احداث پل بر روي ميدان که طي ۱۸ ماه به بهره برداري رسيد، بارقه اميدي براي رانندگان ايجاد شد

 

 

ماجراي ميدان جمهوري با احداث پل روگذر به پايان نرسيد چرا که در واپسين روزهاي سال ۸۸ يعني اسفند ماه، احداث زيرگذر اين ميدان از مسير بولوار شهيد منتظري به سمت بلوار پیروزی آغاز شد. در اين مدت شاهد تکاپوي ماشين آلات و کارگران در محدوده پروژه هستيم. به گفته پيمانکار اين پروژه پل با وجود اين که با لوله هاي آب در معارض بود اما با پي گيري و حمايت مستقيم شهرداري مشهد در مدت ۱۸ ماه به بهره برداري رسيد. عليزاده به برنامه ريزي براي بهره برداري از بخش هاي آماده پل اشاره کرده و مي گويد: يک مسير پل در عيد فطر سال گذشته در مورخه ۲۸/۶/۸۸ و مسير ديگر پل نيز از تاريخ ۱۴/۷/۸۸ به بهره برداري رسيد. وي يادآور مي شود: در تاريخ ۸/۸/۸۸ با حضور معاون اول رئيس جمهور بهره برداري رسمي شد. عليزاده طول پل را از ابتدا تا انتها ۷۸۰ متر عنوان مي کند و درباره نحوه کار براي بهره برداري در حداقل زمان ممکن مي گويد: با اضافه کردن يک شيفت کاري به زمان اجراي پروژه، عمليات اجرايي از ۷ صبح تا يک بامداد ادامه داشت. وي درباره زيرگذر اين ميدان نيز مي گويد: پروژه زيرگذر در مسير بولوار منتظري به طرف بولوار فضل بن شاذان از تاريخ ۱۵/۱۲/۸۸ آغاز شده است. وي پيشرفت فيزيکي عمليات اجرايي اين زيرگذر را بيش از ۸۵ درصد عنوان مي کند و مي گويد: با وجود معارضات، اين پروژه پيشرفت فيزيکي خوبي داشته و اميدواريم تا ۲ ماه آينده (پايان مهر ماه) به بهره برداري برسد. اين پيمانکار درباره تامين منابع مالي پروژه و تاثير آن در روند اجراي پروژه نيز مي گويد: تمام صورت وضعيت ها به روز است و طلبي از شهرداري نداريم. او ادامه مي دهد: هر چند تامين منابع مالي در روند پروژه تاثيرگذار است اما پيشرفت مناسب فقط به دليل تامين منابع مالي نبوده، بلکه تامين امکانات و لوازم مورد نياز پروژه و پي گيري هاي مستمر شهردار و معاون فني و عمراني شهردار باعث شده تا پيشرفت پروژه از روند مناسبي برخوردار باشد. هنوز به صحبت هاي اين پيمانکار و نحوه کار و فعاليت کارگران مي انديشم و اين که در اين شهر بزرگ، کلان شهر و پايتخت معنوي ايران اي کاش همه پروژه هاي عمراني اش از پيشرفت و سرعت خوبي برخوردار باشد. دعاي خير مردم را فراموش نکنيم.

+ نوشته شده در  جمعه 1389/06/19ساعت 12:54  توسط   | 

افتتاح پروژه های بزرگ عمرانی در فرودگاه مشهد

 

افتتاح  8 پروژه ی بزرگ عمرانی به ارزش ۵۲۲ میلیارد ریال با حضور 

معاون اول رئیس جمهوری در فرودگاه بین المللی مشهد

 

 

 

هشت پروژه عمراني طي مراسمي با حضور معاون اول رييس جمهور در فرودگاه بین المللی شهيد هاشمي‌نژاد مشهد مورد بهره‌برداري قرار گرفت.

بهبهاني وزير راه وترابري ، مهندس اسماعيلي رئيس هيئت مديره و مدير عامل

 شركت فرودگاههاي كشور و جمعي از نمايندگان مشهد در اين مراسم حضور داشتند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) - منطقه خراسان، محمدرضا رحيمي طي مراسمي پايانه شماره سه فرودگاه مشهد ويژه پروازهاي زيارتي را با هزينه 50 ميليارد ريال و پايانه شماره دو ويژه پروازهاي خارجي با 350 ميليارد ريال هزينه افتتاح کرد.

 

 

 

 

آشيانه تعميراتي شركت ايران ايرتور با 20 ميليارد ريال هزينه، ايستگاه ايمني زميني شماره دو و تجهيز آن در مجموع با 10 ميليارد ريال اعتبار، توقفگاه پايانه شماره دو و توقفگاه پايانه شماره سه در مجموع با 15 ميليارد ريال هزينه از ديگر پروژه هايي است كه به بهره برداري رسيدند.

 

 

 

از ديگر طرح‌هاي به بهره‌برداري رسيده توسط معاون اول رييس جمهور افتتاح پايانه صادرات و واردات بار و كالا با اعتبار 12 ميليارد ريال، آشيانه شركت هواپيمايي تابان با 45 ميليارد ريال و 'تاكسي وي' ارتباطي با 20 ميليارد ريال هزينه است.

معاون اول رييس جمهور در اين مراسم گفت: مشهد با توجه به پتانسیل موجود در ان  لايق بهترين خدمت است و بايد در همه زمينه‌ها نمونه باشد.

 

به زودی عکس های زیبای این پروژه ها را در این پست می گذارم.


 

فرودگاه مشهد مقام دوم را از آن خود کرد

 

فرودگاه شهيدهاشمي‌نژاد مشهد در ورود گردشگران خارجي از مبادي هوايي مقام دوم را پس از فرودگاه بين‌المللي امام خميني(ره) تهران دارد.

 

به گزارش ميراث‌آريا(chtn) استان خراسان رضوي داراي سه مرز هوايي و چهار مرز زميني جاده‌اي است. مرزهاي هوايي مشهد، سرخس و سبزوار و مرزهاي زميني تايباد، باجگيران، لطف‌‌‌‌آباد و سرخس 7 مرز اين استان را شامل مي‌شوند.
بررسي وضعيت ورود مستقيم گردشگران خارجي به استان خراسان رضوي نشان مي‌دهد که طي سه سال گذشته تعداد 965 هزار و 822 گردشگر به اين استان وارد شده‌اند.
سهم اين مرزها طي سه سال گذشته از مجموع گردشگران ورودي به کشور 92/14 درصد بوده که به تفکيک فرودگاه مشهد 5/6 درصد گردشگر، مرز تايباد 1/6 درصد، مرز باجگيران 5/0 درصد، مرز لطف‌آباد 3/1 درصد و مرز سرخس 5/0 درصد بوده است.
اين گزارش مي‌افزايد در اين مدت هيچ گردشگري از مرز هوايي سرخس و سبزوار به کشور وارد نشده‌ است.
از اين تعداد گردشگر ورودي نيز بيشترين گردشگران از فرودگاه مشهد آمده‌اند که پس از تهران مقام دوم را از لحاظ تعداد گردشگران ورودي از طريق مبادي هوايي به خود اختصاص داده است.


منبع:  http://khorasan.isna.ir/NewsView.aspx?ID=News-93183  

http://news.mashhad.ir/module-pagesetter-viewpub-tid-4-pid-3588.html

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/06/15ساعت 1:44  توسط   | 

پروژه ی تقاطع سه سطحی میدان امام حسین

پروژه ی تقاطع سه سطحی میدان امام حسین

 

 

 

پروژه ی میدان امام حسین چهارمین تقاطع سه طبقه ی مشهد از ۵ ماه پیش اغاز به کار کرده و با ۳۸ درصد پیشرفت و در سه نوبت ۸ ساعت در حال ساخت می باشد.

شهردار مشهد با اشاره به اجرای پروژه تقاطع سه سطحی میدان امام حسین گفت: تا پایان سال جاری دو سطح از تقاطع سه سطحی میدان امام حسین به بهره برداری خواهد رسید


به گزارش روز شنبه پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، سید محمد پژمان به پروژه های عمرانی شهرداری مشهد در سال جاری اشاره كرد و افزود: اين در حالي است كه تا پایان سال دو سطح این تقاطع به بهره برداری می رسد و اوایل سال آینده نیز سطح سوم این تقاطع به بهره برداري خواهد رسيد.
وي اظهار داشت:پروژه تقاطع سه سطحی میدان امام حسین با توجه به حجم بالای ترافیک در این منطقه از اولویت های پروژه های عمرانی شهرداری مشهد در سال جاری است.

 
تصاویر پیشرفت
 
 
 
 
 
وی همچنین پیشرفت فیزیكی بالغ بر 3۸درصد پروژه میدان امام حسین(ع) را یادآور شد و گفت: میدان امام‌حسین‌(ع) یكی از چندین پروژه های جذاب و برجسته ی شهر بهشت است؛ چراكه یك پل معلق روگذر در این پروژه اجرا می‌شود و مشابه این پل در هیچ جای كشور تا به حال مشاهده نشده است.
به گفته وی، به محض فارغ شدن از احداث پل همسطح و تقاطع زیرگذر، پل معلق ایجاد می‌شود؛ این كار در كشور منحصر به‌فرد خواهد بود؛ چراكه 230متر ارتفاع این پل و 120متر طول دو دهانه آن می‌شود.
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/06/14ساعت 2:54  توسط   | 

پایتختی مشهد در زمان نادر شاه افشار

 مشهد، پایتخت بزرگترین امپراتوری ایران بعد از اسلام

 

با تسلیم سلسله ی صویه در روز یازدهم محرم سال 1135 عمر سلسله ای که بیش از دو قرن زمام جامعه ایرانی را در اختیار داشت به سر آمد محمود غلزایی بر اریکه قدرت نشست . از میان رفتن حکومت مقتدر مرکزی واقعه دردناکی بود که مردم ایران را دچار اضطراب کرد و بحرانی عمیق و گسترده در سطح مملکت پدید آورد . خصوصا اینکه ساز و کارهای عمده حکومت ایران عصر صفوی همواره مواجهه با دو عامل نیرومند درونی بیرونی بوده و با فروپاشی حکومت مرکزی مقتدر مطامع همسایگان زورمند و متجاوز در چهار سوی مرزها تحریک شد .
عصیانگران افغانی از روش مملکتداری غافل بودند ، با اینکه به سبب اوضاع ناآرام و ضعف وسستی که در ایران به وجود آمده بود . عدم توان کافی و درک درست آنها از شیوه حکومتداری سبب شده که نتوانند حکومت نیرومندی را در ایران تشکیل دهند .

 

 

نادر شاه افشار از ايل افشار بود او از مشهورترين پادشاهان ايران بعد از اسلام است ، ابتدا نادر قلي يا ندرقلي ناميده مي شد موقعي كه افغانها و روس ها و عثماني ها از اطراف بايران دست انداخته بودند و مملكت در نهايت هرج و مرج بود يكعده سوار با خود همراه كرد و به طهماسب صفوي كه كين پدر برخواسته بود همراه شد فتنه هاي داخلي را خواباند افغانها را هم بيرون ريخت ، شاه طهماسب صفوي از شهرت و اعتبار نادر در بين مردم دچار رشك و حسادت گشت و براي نشان دادن قدرت خود با لشكري بزرگ به سوي عثماني تاخت و در آن جنگ هزاران سرباز ايراني را در جنگ چالدران بدليل عدم توانايي به كشتن داد و خود از ميدان جنگ گريخت نادر با سپاهي اندك و خسته از كارزار از مشرق به سوي مغرب ايران تاخت و تا قلب كشور عثماني پيش رفت و سرزمينهاي بسياري را به خاك ايران افزود و از آنجا به قفقاز تحت اشغال روس ها رفت كه با كمال تعجب ديد روسها خود پيش از روبرو شدن با او پا به فرار گذاشته اند در مسير بر گشت در سال 1148 در دشت مغان در مجلس ريش سفيدان ايران از فرماندهي ارتش استعفا نمود و دليلش اعمال پس پرده خاندان صفوي بود . و خود عازم مشهد شد در نزديكي زنجان سواراني نزدش آمدند و خبر آوردند كه مجلس به لياقت شما ايمان دارد و در اين شراط بهتر است نادر همچنان ارتش دار ايران باقي بماند و كمر بند پادشاهي را بر كمرش بستند .

 

او  سه بار به هند اخطار نمود كه افسران اشرف افغان را كه حدودا 800 نفر بودند و در قتل عام مردم ايران نقش داشتند را به ايران تحويل دهد كه در پي عدم تحويل آنها سپاه ايران از رود سند گذشتند و هندوستان را تسخير نمود ند 800 متجاوز افغان را در بازار دهلي به دار زدند و بازگشتند و نادر شاه حكومت محمد گوركاني را به او بخشيد و گفت ما متجاوز نيستيم اما از حق مردم خويش نيز نخواهيم گذشت محمد گوركاني بخاطر اين همه جوانمردي نادر از او خواست هديه اي از او بخواهد و نادر قبول نكرد و در پي اسرار او گفت جوانان ايران به كتاب نيازمندند سالها حضور اجنبي تاريخ مكتوب ما را منهدم نموده است  محمد گوركاني متعجب شد او علاوه بر كتابها جواهرات بسياري به نادر هديه نمود كه بسياري از آن جواهرات اكنون پشتوانه پول ملي ايرا ن در بانك مركزي  است . 12 سال سطنت نمود و در سال 1160 بوسيله عده اي خائن  كشته شد . نكته قابل ذكر آنست كه  او از 15 سالگي تا 25 سالگي بهمراه مادرش در بردگي ازبكان گرفتار بود و با مرگ مادرش از اردوگاه ازبكان گريخت و پس از آن با جوانان آزاديخواهي همپيمان شد .

نادر شاه افشار در حال حاضر يكي از دو پادشاه محبوب گذشتگان ايران است نام او و كورش هخامنشي دل ايرانيان را گرم و به شوق مي آورد . انديشمند ميهن پرست كشورمان(( ارد بزرگ )) در مورد نادر شاه افشار مي گويد : او توانست از خراب آبادي كه دشمنان برايمان ساخته بودند كشوري باشكوه بسازد نام او هميشه براي ايرانيان آشنا و دوست داشتني خواهد بود

ویژگیهای مهم حکومت افشاریه :
1- نظام اداری و حکومتی ایران در دو افشاریه
2- نظام اجتماعی ایران در دوره حکومت افشاریه
3- نظام اقتصادی ایران در عهد افشاریه
4- مناسبات خارجی ایران در دوره افشاریه
 

 

 

اما این امپراطوری وسیع عمر چندانی نداشت و رونق و شکوه آن خیلی موقتی بود . اقدامات ناسنجیده اواخر عمر نادر ، فعالیتهای نادرست و سوء رفتار اطرافیان نادر و قیامها ی و شورشهای آنان سبب شد که قدرت وسیعی که نادر بدست آورده بود از هم بپاشد .جانشینان نیز به دلیل ناتوان بودن در امر کشورداری و رقابت شدید میان آنهای مدت خیلی کوتاهی حکومت کردند . اگر چه ظهور سلسله افشاریه سبب شد که بار دیگر عظمت ایران تجدید شود . اما کشتارها و قتل و غارتهای به وجود ‌آمده در اواخر این سلسله و ناامنیها و آشوبها عواقب سنگینی را برای جامعه ایران بار آورد که با ظهور اسلام سلسله زندیه منجر شد .

 

 

در ادامه مطلب میتوانید سخنان  غرور افرین نادرشاه افشار

 را ملاحظه فرمایید 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه 1389/06/06ساعت 22:41  توسط   | 

مرکز اداری تجاری تفریحی مرمر مشهد

پروژه ی عظیم "مرمر" مشهد

 

 

مجتمع اداری تجاری تفریحی عظیم مرمر با ۶۰ درصد پیشرفت در ۲۰ طیقه و در زمینی به وسعت 6700 مترمربع در یکی از بهترین مناطق تجاری اداری مرکز شهر مقدس مشهددر حال ساخت می باشد. این مجتمع به صورت چهاربر با دسترسی آسان از طریق خیابان  امام خمینی (از غرب)-کوچه دخانیات (از شرق)-خیابان ثبت (از شمال) و کوچه ارگ (از جنوب) واقع شده است. 

شرح طبقات:

کاربری طبقه

پارکینگ با ظرفیت 440 دستگاه خودرو

2- ، 3- و 4-

تجاری مشتمل بر 203 واحد (12 تا 166 مترمربع)

1-، همکف و اول

تالار اجتماعات و 11 واحد تجاری (18 تا 25 مترمربع)

دوم

رستوران (سرپوشیده و روباز)

سوم

اداری مشتمل بر 192 واحد (37 تا 94 مترمربع)

چهارم تا شانزدهم
 
 
 
تصویر پیشرفت پروژه
 
 
 
 
مزیت های پروژه:
 • سهولت دسترسی از طریق شریان اصلی شهر

 • مجاورت با مراکز تجاری اداری اطراف حرم مطهر رضوی

 • موقعیت مکانی مرغوب در خیابان امام خمینی مشهد مقدس

 • طراحی، نظارت و اجرای فرآیند ساخت توسط متخصصین مطرح صنعت ساختمان

 • استحکام سازه و مقاومت در برابر زلزله

 • نمای مدرن و چشم گیر سازه

 • تنوع متراژ

 • استفاده از مصالح و تجهیزات مرغوب

 • استفاده از تاسیسات و تجهیزات به روز با در نظر گرفتن میزان مصرف

 • به کارگیری سیستم هوشمند مدیریت ساختمان (BMS)

 • بهره مندی از فضاهای خدماتی و رستوران

 • سرمایه گذاری با ارزش افزوده مناسب

 • شرایط مالی مناسب جهت خرید (اعطای تسهیلات)

 

http://mehrpooya.com/projects/KishTwinTower/note.png مشخصات فنی:

سازه این مجتمع اسکلت فلزی با قابهای خمشی و سقف نیز مجوف فلزی می باشد. در اجرای نمای این ساختمان، از نمایی مدرن با  ترکیبی از شیشه و متریال های محتلف استفاده خواهد شد. در طراحی این پروژه، ارتباط بصری مابین فضاهای داخل و خارج (بدلیل استفاده از نمای شیشه ای) بخوبی حفظ گردیده است به طوری که این مجموعه همچون یک ویترین بسیار بزرگ شیشه ای، نمایانگر فعالیت های روزمره در حال انجام خواهد بود. در داخل مجتمع نیز وجود وید مرکزی که دارای خطوط منحنی و نرم است امکان سهولت در حرکت و تردد برای مراجعه کنندگان را فراهم آورده است.

 

http://mehrpooya.com/projects/KishTwinTower/note.png مواد و مصالح بکاررفته:

 • پنجره: آلومینیوم Thermal-Breakبا شیشه های دو جداره

 • پوشش دیوار واحدهای تجاری: کنیتکس

 • پوشش دیوار واحدهای اداری: رنگ روغن

 • پوشش کف واحد های تجاری: سرامیک 60 در 60 درجه 1

 • پوشش کف واحدهای اداری: سرامیک 60 در 30 درجه 1

 • پوشش کف فضاهای عمومی در طبقات تجاری: سرامیک گرانیتی 60 در 60

 • پوشش کف فضاهای عمومی در طبقات اداری: مرمریت سفید 30 در 60 با حاشیه و قرنیز رنگی

http://mehrpooya.com/projects/KishTwinTower/note.png تاسیسات:

 • برق: ورودی 4 مگاوات - واحدهای اداری یک کنتور 3 فاز 25 آمپر و واحدهای تجاری یک کنتور تک فازی 25 آمپر

 • برق اضطراری: امکان برق دهی به آسانسورها، پمپ آتش نشانی، تجهیزات امنیتی و روشنایی فضای عمومی

 • حرارتی، برودتی و تهویه: برای واحدهای تجاری فن کویل+ هوای تازه توسط هواسازها و برای واحدهای اداری اسپلیت کانالی با کویل آب گرم+ هوای تازه توسط هواسازها

 • سیستم تردد در طبقات: 4 دستگاه آسانسور مسافربر 13 نفره در طبقات اداری/ 2 دستگاه آسانسور پانوراما در محل وید/چندین دستگاه پله برقی به منظور تردد در طبقات تجاری/راه پله های متعدد برای استفاده در مواقع اضطراری

 • سیستم اعلان و اطفا حریق: شامل دتکتورهای حرارتی هوشمند و آدرس پذیر/اسپرینکلر در پارکینگ ها/ Fire Box در طبقات تجاری و اداری

 • سیستم ایمنی و امنیتی: شامل دوربین های مداربسته تحت کنترل سیستم BMS (مدیریت هوشمند ساختمان)

 • خطوط ارتباطی: 4 خط تلفن در هر واحد-دارای آنتن مرکزی

  

 
+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/06/01ساعت 1:29  توسط   | 

فرودگاه بین المللی هاشمی نژاد مشهد

فرودگاه مشهد قویترین ، بزرگترین و پرترافیک ترین فرودگاه کشور بعد از

فرودگاه تهران

 

 

 

فرودگاه مشهد که در حال خاضر به طور میانگین در روز ۱۴۰ پرواز در ان انجام می شود درسال 1330 درمحل مهمانسرای فعلی احداث شد . قبل ازآن درمحل ميدان پانزده خرداد باندی خاکی جهت فرود هواپیماهای کوچک نظامی وجودداشت که محل استقرار قبضه های ضدهوائی بود . اولین باندفرودگاه مشهد درتوسعه فرودگاه مشهد به صورت  تاکسی وی الحاقی پارکینگ هواپیمای فرودگاه قدیم به ابتدای باند 13 وادامه آن بصورت تاکسی وی تا پارکینگ نیروی هوائی بهسازی گردید.درسال 1346 باندجدید فرودگاه مشهد ازنوع بتن وپایگاه پدافند نیروی هوائی مورد بهره برداری قرارگرفت که روزانه یک پرواز از نوع DC3 درمسیرتهران مشهد وپروازهای آموزشی و ایرتاکسی علاوه بر پروازهای نظامی ازآن استفاده میکردند

 

فقط 3 فرودگاه در ايران توجيه اقتصادي دارند

 

 

 

مدير عامل شركت فرودگاه هاي كشور گفت: از 54 فرودگاهي كه در مالكيت شركت فرودگاه هاي كشور هستند فقط فرودگاه هاي امام خميني مهرآباد و فرودگاه مشهد هزينه هايشان از محل ارائه سرويسهاي فرودگاهي و هوانوردي تامين مي شود.


سيد احمد مومني در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بيان اين مطلب افزود: با توجه به اينكه برخي از فرودگاه ها در موقعيت خاص جغرافيايي قرار دارند و حجم جمعيت آن منطقه نيز پايين است، بايد براي استفاده بهينه و استقبال بيشتر از سوي مردم در اين گونه فرودگاه ها، پروازها با ظرفيت 30 الي 50 نفر برقرار شود.


مومني ادامه داد: برخي از فرودگاه هاي كشور بدون انجام مطالعات اقتصادي و بررسي هاي لازم از نظر جمعيتي ساخته شده اما بدليل كمبود استقبال مردم و نداشتن صرفه اقتصادي براي ايرلاين، پروازي در آن صورت نمي گيرد.

مديرعامل شركت فرودگاه هاي كشور افزود: استفاده سرمايه گذاران استاني براي انتقال محصولات هر استان به نقاط ديگر از طريق فرودگاه ها مي تواند در افزايش سوددهي فرودگاه ها موثر باشد

 

به دلیل وجود پرواز به 39 مقصد داخلی و 27 مقصد خارجی، شركت

فرودگاه‌های کشور به مشهد منتقل می شود

 

 

بیش از 160 شرکت هواپیمایی از تهران به سراسر کشور منتقل می شود. رئیس شرکت فرودگاه های کشور در مراسم پایانی همایش مدیران شرکت فرودگاه های کشور گفت: انتقال این شرکتها مصوبه دولت است که به تازگی به شرکتهای هواپیمایی ابلاغ شده است. محسن اسماعیلی افزود: شرکت فرودگاه های کشور یکی از شرکت هایی است که در صورت لزوم و با توجه به پیشنهاد دولت باید از استان تهران نقل مکان کند که در این صورت با توجه به ارتباط هوایی مشهد با 39 مقصد داخلی ، اولویت نخست ما شهر مشهد خواهد بود. او با اشاره به فعالیت 40 شرکت هواپیمایی خارجی در فرودگاه های کشور ابراز امیدواری کرد: با سرمایه گذاری 3 میلیارد تومانی دولت و بخش خصوصی فعالیت این شرکتها در ایران افزایش یابد....
اسماعیلی از به کارگیری هواپیماهای ایرباس و ام دی در چند ماه آینده به جای هواپیماهای توپولف در همه خطوط هوایی کشور خبر داد.

مسير پروازهاي داخلي فرودگاه مشهد

۱.تهران ۲.رشت ۳.ابادان ۴.اصفهان ۵.اهواز ۶.شیراز ۷.کیش ۹.ساری ۱۰.بند عباس ۱۱.بوشهر ۱۲.نوشهر ۱۳.ماهشهر  ۱۴.زابل ۱۵.بیرجند ۱۶.تبریز ۱۷.عسلویه ۱۸.کرمان ۱۹ یزد۲۰.کرمانشاه ۲۱.همدان ۲۲.چابهار ۲۳.گرگان ۲۴.بجنورد ۲۵.اورومیه ۲۶.اردبیل ۲۷.زنجان ۲۸.لارستان ۲۹.شهر کرد ۳۰ قشم ۳۱ اراک ۳۲.یاسوج ۳۳.دزفول ۳۴.سمنان ۳۵.شاهرود ۳۶.ایلام ۳۷.رامسر ۳۸ .لارستان ۳۹.خرم اباد    

مسير پروازهاي خارجی فرودگاه مشهد

۱.کوالالامپور ۲.فرانکفورت ۳.جده ۴. مدینه ۵.کویت ۶.بحرین ۷.قطر ۸.دمشق ۹.بیشکک  ۱۰دوشنبه ۱۱.استانبول ۱۲.کابل ۱۳.دمام ۱۴.نجف ۱۵.بغداد ۱۶.مزار شریف ۱۷بیروت(لبنان)  ۱۸.لاهور ۱۹.هرات ۲۰.بانکوک ۲۱.قندهار ۲۲.قاضی انتپ ۲۳.ادنا ۲۴.حیدر اباد ۲۵.دبی ۲۶.اسلام اباد ۲۷.عمان(مسقط)


منابع:http://www.rezaee.ir/vdcjamev.uqeymzsffu.html

http://www.siasatrooz.ir/CNewsRDetail.aspx?QSCNDId=46860

http://mashhad.airport.ir


+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/05/25ساعت 14:57  توسط   | 

پروژه ی تفریحی توریستی ویلاژ توریست

پروژه ی تفریحی و توریستی ویلاژ توریست مشهد

 

پروژه تجاري گردشگري ويلاژتوريست مجموعاً در 8 طبقه با زير بناي 40000 مترمربع با بیش از ۷۰ درصد پیشرفت در مشهد درحال احداث ميباشد.        

 

مجتمع تفریحی و توریستی ویلاژتوریست در یکی از مهمترین موقعیت اقتصادی و گردشگری شهر مقدس مشهد و در انتهای بلوار وکیل آباد، ابتدای جاده ییلاقی طرقبه قرار گرفته است.
دسترسی سریع و آسان به اصلی ترین بزرگراهها، این پروژ را از لحاظ موقعیت به عنوان یکی از ممتاز ترین پروژه های تجاری و توریستی کشور مطرح نموده است.
نزدیکی به ایستگاه مرکزی قطار شهری، با فاصله 800 متر، کوهستان پارک شادی، پارک جنگلی وکیل آباد، منطقه گردشگری سرزمین تمدن ها، سد چالیدره، بند گلستان و دیگر جاذبه های طرقبه، جایگاه ویژه ای را از نظر سرمایه گذاری سودآور و مطمئن برای این پروژه رقم زده است

 

سازه ومعماري پروژه ويلاژتوريست بصورتي خاص ومنحصربفردطراحي ودرحال اجرا ميباشدبطوريکه معماری ان باپيشرفت فيزيکي۶۰% به مراحل اجرايي مشروحه ذيل رسيده است : - اتمام اجراي کليه ديوارهاي برشي - اتمام طراحي سازه گنبد - شروع ساخت سازه پله هاي حلزوني جلوي ساختمان - اجراي %70 عمليات بنايي سرويسهاي بهداشتي - اجراي %70 عمليات بنايي سايرتيغه هاي داخلي غيرازمغازه ها

 

 

این پروژه با پیشرفت مناسبی در مراحل پایانی ساخت خود قرار دارد و تصاویری که در زیر ملاحظه میکنید مربوط به پیشرفت پروژه در سال گذشته می باشد که از سایت ویلاژ توریست بدست اوردم.

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/05/20ساعت 15:52  توسط   | 

افتتاح بزرگ ترين نمایشگاه خودرو کشور

بزرگ ترين گردهمايي صنعت خودرو ايران در نمایشگاه بین المللی مشهد
 
به گزارش خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس، در مراسم افتتاح نمايشگاه خودرو مشهد ايرج نديمي مشاور وزير صنايع، استاندار خراسان، مجيد هدايت رئيس سازمان گسترش، نجم الدين مدير عامل ايران خودرو، هاشمي رئيس كميسيون صنايع مجلس و سجاديان عضو كميسيون صنايع حضور داشتند. 
 


 

 

پيشتر مدير عامل نمايشگاه بين المللي مشهد در اين باره گفته بود: 220 شركت داخلي و خارجي در دهمين نمايشگاه بين المللي مشهد حضور دارند كه در مقايسه با سالهاي گذشته رشد چشمگيري را نشان مي‌دهد.
سيد محمد سيدي افزود: مشاركت 25 شركت خارجي از كشورهاي آلمان، امارات، هند، انگليس، ژاپن، فرانسه، چين، كره جنوبي، لهستان و مالزي اوج نياز كشورهاي غربي به بازار بزرگ و مستعد ايران را نشان مي دهد.

وي حضور 220 شركت داخلي و خارجي در بزرگ ترين گردهمايي صنعت خودرو ايران را نشان دهنده قوت و قدرت صنعت خودرو ايران در شرايط فعلي دانست و اظهار داشته بود: شركت هاي ايراني و خارجي در 40 هزار متر مربع فضاي باز و سرپوشيده در دهمين نمايشگاه بين المللي خودرو مشهد، جديدترين محصولات خود را عرضه خواهند كرد.
دهمين نمايشگاه بين المللي خودرو و صنايع وابسته از 13 تا 17 مرداد ماه از ساعت 17 تا 23 در محل دايمي نمايشگاه هاي مشهد برگزار مي شود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ستاد خبري نمايشگاه ايران موتور شو، سيد محمد سيدي اظهار داشت: با توجه به وضعيت بازار خودرو در سال جاري و ورود برندهاي جديد به بازار خودرو، امسال شاهد برپايي بزرگترين نمايشگاه خودرو ايران طي 5 سال گذشته در مشهد هستیم.
سيدي افزود: بازار خودرو ايران طي سه دهه اخير بيشترين حضور برندهاي جهاني را تجربه مي كند و ورود برندهاي جديد باعث شده مفهوم واقعي رقابت را در نمايشگاه خودرو تجربه كنيم.
وي اعلام كرد: امسال خودروسازان و واردكنندگان، چندين خودرو جديد را در نمايشگاه خودرو مشهد با حضور خبرنگاران رسانه هاي گروهي و خودرونويسان رونمايي خواهند كرد

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/05/14ساعت 22:42  توسط   | 

سرزمین موج های ابی شماره 2 مشهد در مراحل پایانی ساخت

 بزرکترین پارک آبی سرپوشیده ی آسیا بزرگتر می شود 

 

فراهم آوردن مکانی ایمن و مفرح برای گذران اوقات فراغت از کار روزانه، نیازی است که در جامعه امروز بیشتر به چشم می آید .مجموعه فرهنگی ورزشی پارک آبی با عنوان سرزمین موجهای آبی، بزرگترین پارک آبی خاورمیانه به لحاظ وسعت و از نظر سرپوشیده بودن و همچنین از حیث امکانات در رده کاملترین پارک های آبی دنیا به شمار می آید.

 

این مجموعه با فراهم آوردن محیطی امن در خدمت سلامت جسمی و در طول آن سلامت روان تک تک افراد جامعه بوده و بی گمان یکی از قطبهای تفریحی کشور به شمار می آید. بی مثال بودن این مجموعه باعث گشته تا به تجربه ای دلچسب و به یادماندنی برای کسانی که از این مجموعه استفاده میکنند فراهم اورد.

 

 

پروژه ی جدید پارک  ابی شماره ۲ مشهد که زیر نظر شرکت سرزمین موج های ابی مشهد می باشد یک پارک ابی سرپوشیده و بسیار مجهز مختص بانوان است و در مراحل پایانی ساخت خود می باشد.این پارک ابی که در منطقه ی گردشگری و تجاری سپاد نیز قرار دارد امسال و تا چند ماه اینده مورد بهره برداری کامل قرار میگیرد.

در زیر تصاویری از پیشرفت این پروژه را می بینید 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/05/11ساعت 13:44  توسط   | 

اشنایی با یکی از مناطق ییلاقی و گردشگری مشهد

آبشار زیبای اخلمد

آبشار اخلمد به ديواره هاي عمودي و بلند كوههاي آن ،‌هواي پاكيزه و ييلاقي ،‌و انواع ميوه هاي گيلاس و سيب درختي آن مشهور است . در مدخل دره اخلمد بندي است كه به همت و يا در زمان بايسنغر ميرزاي تيموري فرزند شاهرخ و حاكم توس در نيمه اول سده نهم ساخته شده است . باغات فراوان و ميوه هاي آن مخصوصا سيب اخلمد معروف است.

 

 

 

این آبشار در ۲ کیلومتری روستای قدیمی اخلمد جریان دارد. آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف مدور در زیر این آبشار شده‌است.

این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰-۳۰۰ متر می‌باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می‌باشد

 

تصویری از یخ زدن ابشار اخلمد

 

به علت ارتفاع زیاد و بارندگی فراوان،ابشار اخلمد در ماه‌های ابتدای هر سال دارای بیشترین مقدار آب و زیبایی فریبنده‌ای می‌شود.اخلمد در هشتاد کیلومتری مشهد و در امتداد جاده مشهد- قوچان واقع شده است.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/05/07ساعت 10:46  توسط   | 

مجتمع تجاری وصال

پروژه مجتمع تجاری عظیم و مدرن وصال مشهد

مجتمع طلا و ملزومات عروس (وصال) درمنطقه نمونه گردشگري سپاد و در مجاورت مجتمع تجاري الماس شرق با ۸۵ درصد پیشرفت در حال ساخت می باشد. اين مجتمع  براي مشاغل مرتبط با نيازهاي عروس و داماد ازجمله مغازه هاي فروش  و توزيع لباس ، پوشاك و پارچه ، طلا و جواهر ، آئينه و شمعدان ، لوازم آرايشي ، كيف وكفش و ساير ملزومات عروس و داماد ساخته مي شود داراي ويژگي ها و معماري خاص و منحصر به فرد می باشد

 

تصویری از داخل وصال

مجتمع تجاري وصال در زميني به مساحت 11270 مترمربع و با زيربناي به مساحت حدود 44000 مترمربع و در شش طبقه در دست ساخت است . همچنين پاركينگ مورد نياز مجتمع با مساحت زير بناي حدود 25 هزار مترمربع در زمين مجاورپروژه و در 6 طبقه اجرا خواهد شد . - مجتمع تجاري وصال علاوه بر داشتن حدود 400 واحد تجاري داراي 4 واحد بانك ، تالارهاي پذيرايي ، رستوران و ساير خدمات رفاهي مورد نياز مي باشد . - عمليات ساخت اين مجتمع در نیمه دوم سال 1384 شروع شده و طبق برنامه زمان بندي قرار است در سال 138۹ تکمیل و مورد بهره برداري قرار گيرد . - هزينه ساخت و اجراي پروژه مجتمع تجاري وصال و پاركينگ طبقاتي آن بالغ بر 400 ميليارد ريال برآورد شده است .

محل اتصال وصال به الماس شرق به وسیله پل

 

مصاحبه مدیریت مهندسی پروژه مجتمع تجاری وصال

--ضمن معرفی خود به نحوه ارتباط با شرکت سپاد و فعالیت مرتبط با آن بپردازید.
اینجانب رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه عمران و مسکن اوان پویا هستم، این شرکت در حقیقت پایه گذار و بنیان گذار فرآیند مهندسی فروش ساختمان بر پایه اقتصاد مهندسی برای اولین بار در میهن اسلامی مان میباشد. همچنانکه استحضار دارید به قدمت ساخت و ساز، فرآیند فروش ملک و مستغلات وجود داشته است؛ اما با بزرگ شدن پروژه ها، با پیچیده تر شدن رقابت ها، با افزایش سطح مطالبات بازار، با افزوده شدن میزان عرضه و ... فرآیند فروش سنتی الزاماً باید جای خود را به مهندسی فروش بدهد

)      ارزیابی شما از تعامل بنگاه خود با مدیریت شرکت سپاد چیست؟
این افتخار بزرگی برای مجموعه اوان بوده که توانسته است خدمتگزار مجموعه ساختمانی ـ عمرانی ـ اقتصادی شهر خورشید، شهر بهشت باشد. همه باید بپذیرند که پروژه های سپاد عموماً و پروژه الماس شرق خصوصاً نگاه به سرمایه گذاری، ساخت و ساز مراکز تجاری را در کل کشور و به ویژه در مشهد مقدس متحول کرد

)      مزیت های رقابتی پروژه ی وصال را چگونه می بینید ؟
مزیت رقابتی پروژه وصال را می توان در چهار عنوان خلاصه کرد:
اول: مجاورت مجتمع الماس شرق که از ضریب پاخور بالایی برخوردار است.
دوم: مجاورت با دیگر بازارها و مجموعه های متنوع سپاد
سوم: سبک معماری بسیار مدرن، زیبا و پیشرفته
چهارم: تخصصی بودن حوزه فعالیت تجاری آن در بخش کالاهای مورد نیاز زوج های جوان که در نوع خود بی نظیر است
 

)      بالاخره در وضعیت کنونی، فروش تعداد قابل توجه از واحدها راضی کننده می باشد یا خیر؟ وضعیت عرضه و تقاضا در این پروژه چگونه است؟
میزان پیش فروش های انجام شده با توجه به رکود بازار بسیار راضی کننده و قابل قبول است، و اگر اندکی محاسبات زمان تحویل دقیق تر می بود، قطعاً حجم فروش افزایش بیشتری می یافت.
آینده بسیار روشنی را برای مجتمع وصال باور داریم. 
 

)      جمع بندی شما از موفقیت پروژه وصال نسبت به دیگر پروژه های سپاد چیست؟
در مجموع باید پروژه وصال را با توجه به جمع بندی تجربیات الماس شرق، کامل موفق تر و کاراتر ارزیابی نمائیم.
اگر در حوزه جذب و مدیریت برندها پروژه وصال موفق تر عمل کند، قطعاً مجتمع وصال حرف اول را در ایران خواهد زد.
 
در آخر صحبت خاصی اگر دارید بفرمائید.
وظیفه خود میدانم که از جانب همه سهامداران و دست اندرکاران مجموعه سپاد از هیأت مدیره فرهیخته و به ویژه مدیریت عامل هوشمند، وارسته و آینده بین شرکت سپاد تشکر نمایم. بعنوان یک شیعه دلباخته حضرت ثامن الائمه علیه آلاف التحیه و الثناء از اینهمه آبادانی و رونق برای این شهر بهشتی توسط سپاد صمیمانه سپاسگزارم و دوام موفقیت ها را آرزومندم.   

تصاویری از پیشرفت وصال

+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/05/04ساعت 17:52  توسط   | 

مشهد مهاجر پذیرترین شهر ایران بعد از تهران

مشهد با حدود ۱ میلیون مهاجر داخلی پس از تهران

                بیشترین جمعیت مهاجر را طی ۱۰ سال گذشته دارد

 

 

امکانات،جاذبه ها،موقعیت شغلی،تحصیل و...علت اصلی

مهاجرت در ایران

 

 

 

جدیدترین آمارهای جمعیتی حاکی از آن است که طی 10 سال گذشته بیش از سه میلیون نفر وارد تهران شده اند این در حالی است که میزان مهاجرت به شهرهای بزرگی همچون تهران رو به افزایش است که تاثیرات بلندمدتی را در حوزه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خواهد داشت.

به گزارش مهر، موضوع انتقال پایتخت از تهران هراز چندگاهی در دولت، رسانه ها و مردم به دلایلی همچون امکان وقوع زلزله به دلیل قرار گرفتن بر روی گسلها، ترافیک و آلودگی هوا و تمرکز زدایی وزارتخانه ها و سازمانهای دولتی در این شهر مطرح می شود. با توجه به اینکه بخش عمده ای از این مباحث مربوط با افزایش بیش از ظرفیت جمعیت در شهر تهران است با استناد به جدیدترین آماری که سازمان ثبت احوال اعلام کرده سیر تحولات جمعیتی به تهران و برخی از شهرهای پرجمعیت از اولین سال سرشماری بررسی شده که در ادامه می خوانید: 

 

 


مهاجرت از عوال اصلی تغییر و تحول جمعیت و مهمترین عامل خارجی تغییر تعداد و ساخت جمعیت است و توجه و شناخت و تحلیل دقیق سیر مهاجرت جمعیت در مناطق مختلف یک سرزمین و به تبع آن برآورد میزان جمعیت و آشنایی با ساختار سنی و جنسی آن در آینده جهت تامین نیازهای نسل آینده باعث می شود که برنامه ریزیها با قدرت اجرایی بیشتری اجرا شوند.

سرعت فزونی شهرنشینی و ناهماهنگی توسعه شهر و روستا در ایران نتیجه تمرکز فعالیتهای اقتصادی و جاذبه های خدماتی از قبیل امکانات آموزشی، بهداشتی و فرهنگی در شهرهاست و به جدایی کامل مناطق شهری و روستایی و خالی شدن روستاها از جمعیت و ثروت شده که این شهرگرایی سریع مسائل و مشکلات زیادی را به صورت بیکاری، مشکل مسکن و حاشیه نشینی در شهرها به وجود آورده است.به تازگی سازمان ثبت احوال کشور در فصل نامه جمعیت آورده است: استان تهران طی 10 سال گذشته میزبان دو میلیون و 983 هزار و 889 ایرانی بوده است که بیشترین آنها برای جستجوی کار بهتر و 120هزار و 793 نفر دیگر نیز برای تحصیل وارد پایتخت شده اند.

 

 

همچنین مشهد با 924 هزار و 674 نفر پس از استان تهران بیشترین جمعیت مهاجر را طی 10 سال گذشته داشته که 134 هزار و 671 نفر در جستجوی کار بهتر وارد این استان شده اند.

براساس اعلام جمعیت شناسان وجود تفاوتها و نابرابریهای چشمگیر میان اجزای بین شهری و شهری - روستایی در کشور، موجب افزایش جمعیت نواحی شهری شده است.

از سویی رئیس انجمن جمعیت شناسی در رابطه با ارزیابی جمعیت مناسب برای شهری مانند تهران با امکانات کنونی اعلام کرده است: 4.5 و در نهایت 5 میلیون نفر جمعیت مناسب برای تهران است و بیش از آن را باید تعداد اضافه بر حد معمول به حساب آورد.

زنجانی تصریح کرد: در آخرین طرحی که برای تهران با افق 1405 نوشته شده است جمعیت این شهر تا آن تاریخ می بایست 9.2 و حداکثر 10.2 میلیون نفر باشد، به همین دلیل نیز باید امکانات شهری را مناسب با این جمعیت توسعه دا
د.
 

+ نوشته شده در  جمعه 1389/04/25ساعت 2:6  توسط   | 

پارک کوهسنگی

کوهسنگی دومین پارک بزرگ و زیبای کلانشهر مشهد

 

 

کوهسنگی یکی از مشهورترین پارکهای قدیمی و زیبای ایران است که در سال ۱۳۳۰ افتتاح شده و در دامنه کوههای جنوبی مشهد قرار دارد. در بالای این پارک دو کوه بزرگ سنگی قرار دارد که برای حضور شما زیبا سازی شده و بقیه پارک در محوطه بسیاروسیع حدود۲۰ هزار متر مربع دارای استخر و رستورانهای متعدد و مراکز خرید و مراکز ورزشی و تفریحی و شهربازی و .... است.

 

عکس از بالای کوه سنگی

 

 

کوه سنگی ۴۰ سال پیش

 

پارک کوهسنگی تنها یکی از ۱۵ پارک بزرگ مشهد و یکی از زیبا ترین پارکهای ایران حتی زیبا تر و بزرگ تر از ملت و جمشیدیه تهران.

اگر این پارک را برای تفریح انتخاب کرده اید خیالتان از بابت همه امکانات راحت باشد.

 

 

چند عکس زیبا از شب در کوهسنگی

 

 

 

 

 

 

مونا مسعود لواسانی

به نام او
عناصر وجزئیات پارک کوه سنگی مشهد – بخش دوم
مونا مسعود لواسانی / دانشجوی کارشناسی ارشد معماری منظردانشگاه تهران – ورودی 86
در شماره قبل نشریه به معرفی کلی پارک کوه سنگی پرداخته وبه برخی جزئیات آن اشاره ای شد. کوه سنگی یک عنصر جالب طبیعی است که به عنوان یک نشانه شهری طبیعی در ذهن مردم شهر جای گرفته است . جهت طراحی مجموعه تفریحی – فرهنگی توسط مهندسین مشاور بافت شهر،از ابتدا اهداف زیر در نظر گرفته شد :

1- حفاظت از هویت طبیعی کوهسنگی
2- توسعه فضاهای سبز و باز، گردشگاهی در مقیاس شهربزرگ آینده
3- تامین نیازهای توریستی شهر مشهد و جلب سیاحان، تجار و شهروندان جمهوری های تازه استقلال یافته آسیای مرکزی به مشهد
4- توسعه تسهیلات فرهنگی وایجاد خانه های فرهنگ ملل و اقوام مختلف
5- تغییر عملکرد آن دسته از کاربریهایی که مزاحم و مغایر عملکرد تفریحی – تفرجگاهی کوهسنگی تشخیص داده شوند

این اهداف با توجه به سابقه پارک در اذهان مردم و مسافرین مشهد برای جوابگویی در دو مقیاس شهری و فراشهری تعریف شدند . بخشهایی از پارک که در رابطه تنگاتنگ با مناطق مسکونی شهر قرارگرفته اند در مقیاس شهری و بخشهائی که در مجاورت جاده های اصلی ارتباطی مانند جاده کمر بندی و یا میدان جمهوری واقع می شوند در مقیاس فراشهری عمل می کنند .
لامبورگینی در مشهد

لامبورگيني  گالاردو ال پي 560  براي اولين بار در نمايشگاه ژنو سال 2008 به نمايش گذاشته شد .
طراحي آن بر اساس مدل گالاردو صورت گرفته البته با تفاوتهایی در پيشرانه ، سيستم فنربندي ، گيربكس و تغييراتي در ظاهر . پيشرانه اين خودرو 10 سيلندر (V) شكل بوده به حجم 5.2 ليتر كه با بهره گيري از سيستم FSI يا تزريق سوخت مستقيم جديد كمپاني آئودي به تواني برابر با 560 اسب بخار دست پيدا كرده و همانند مدلهاي ديگر اين كمپاني به صورت دو ديفرانسيل (4WD) عرضه مي گردد.
لامبورگيني گالادرو  ال پی 560  در مدت زمان 3.7 ثانيه قادر است سرعت خودرو را به 100 كيلومتر در ساعت رسانده و با حداكثر سرعتي معادل 325 كيومتر در ساعت به مسير خود ادامه دهد.

این خودرو که در حال حاضر از بهترین خودروهای دنیای امروز به شمار می رود به دلیل قوانینی که در ایران وجود دارد به هیچ وجه پلاک ایران نمی شود و به همین خاطر در ایران با پلاک گذر موقت تردد میکند.


 


+ نوشته شده در  پنجشنبه 1389/04/17ساعت 15:20  توسط   | 

مترو مشهد

۹/ ۹/ ۸۹ افتتاح رسمی از مترو  مشهد

پرده برداري از اولين نمونه واگن ساخته شده براي خط يك قطار شهري مشهد

عکس های زیر مربوط به سفر  استاندار خراسان و شهردار مشهد به چین برای بازدید از واگن های مترو  مشهد می باشد

صلاحي استاندار خراسان رضوي كه در رأس هيأتي به چين سفر كرده است از اولين نمونه واگن ساخته شده براي خط يك قطار شهري مشهد پرده برداري كرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني شهرداري مشهد به نقل از روابط عمومي قطار شهري؛ استاندار خراسان رضوي با اشاره به اينكه با ساخت نمونه اوليه واگن  تست استاتيك و ديناميك و همچنين تست تحمل كه شامل 2000 كيلومتر تردد قطار بر روي ريل ها باشد در چين آغاز مي شود افزود:

 پس از پايان تست هاي لازم در چين درآذرماه شاهد انجام تست نهايي قطار در مشهد خواهيم بود و همشهريان و زائران عزيز انشاء ا... در بهمن ماه سال جاري از مزاياي اين سامانه حمل و نقل ريلي درون شهري بهره‌مند خواهند شد.

دكتر صلاحي ارزش قرارداد خريد 60 دستگاه واگن را 106 ميليون يورو با شركت CNR  چين عنوان كرد و گفت: پس از انعقاد قرارداد در شهريور ماه سال 1387 عمليات طراحي و ساخت نمونه اوليه اين واگن ها (پروتوتايپ) آغاز گرديد و با پيگيري هاي موثر و حضور كارشناساني از قطار شهري مشهد در كارخانه زمان ساخت اين  واگن سه ماه زودتر به سرانجام رسيد و در خرداد ماه اين واگن براي انجام تست هاي لازم بر روي خط قرار گرفت.

قطار توليد شده براي خط 1 قطار شهري مشهد به صورت سه واگن 30 متري به طول 90 متر و با عرض  65/2متر مي باشد كه در ساخت آن از برندهاي معتبر جهاني در بخش هاي مختلف استفاده شده است به عنوان نمونه بوژي هاي محرك و متحرك واگن ها ساخت كمپاني معتبر زيمنس ، سيستم ترمز ساخت كمپاني كنور و درب ها از شركت IFE اتريش تامين گرديده است . پس از اتمام مراحل تست نهايي ، ظرف يكسال 60 واگن 30 متري به مشهد تحويل خواهد شد تا با قرار گرفتن بر روي خط به كمك شبكه برق بالاسري و ‌نيروي خودكششي حركت كند. سرفاصله رسيدن قطار در آغاز بهره برداري از خط يك قطار شهري مشهد 20 تا 30 دقيقه بوده و به تدريج با افزايش ناوگان اين زمان به 3 دقيقه كاهش خواهد يافت و اين قطار در هر مسير قادر است 500/17 نفر را در ساعت جابجا كند.

شايان ذكر است خط يك قطار شهري مشهد خيابان فدائيان اسلام (نخريسي) را به بولوار وكيل آباد متصل كرده و داراي 22 ايستگاه مي باشد كه 11 ايستگاه آن در مسير 5/10 كيلومتري تونل از خيابان فدائيان اسلام تا تقاطع آزادي قرار دارد و 11 ايستگاه ديگر نيز در بولوار وكيل آباد مسير همسطح قرار داشته و هم اينك اين مسير 19 كيلومتري آماده بهره برداري است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 1389/04/09ساعت 10:51  توسط   | 

حرم امام رضا امروز

حرم امام رضا (ع) به بزرگی و زیبایی امروز

 

حرم امام رضا (ع) از نظر زیبایی به قدری زیبا  و از دید بزرگی به قدری با شکوه است که در حال حاظر  بزرگترین و زیبا ترین حرم معصومین است.و هر ساله میلیون ها زائر و مسافر را به خود جذب میکند.

درزیر عکس هایی زیبا از حرم را می بینید.

 

صحن جامع رضوی(بزرگترین صحن حرم)

 

 

صحن انقلاب

 

رواق دارالحجه

 

صحن ازادی

مکان های بسیار زیبای دیگر از حرم را در پست نگذاشته ام اما می توانید برخی از عکس های حرم را  در ادامه ی مطلب ببینید.

 


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه 1389/04/07ساعت 16:56  توسط   | 

عکسهای قدیمی و تاریخچه حرم امام رضا

به احترام اقا امام رضا(ع) دو پست اول در این وبلاگ درباره ی حرم اقا امام رضا (ع) است.

با شهادت امام رضا (ع) در سال 203 پیکر پاکش در کنار قبر هارون الرشید به خاک سپرده شد این امارت در میان باغی بزرگ و زیبا قرار داشت که متعلق به حمید بن قحطبه والی توس بود.
 
 
هنگامی که امام رضا (ع) به مرو می رفتند در بین راه در خانه حمید بن قحطبه فرود آمدند و محل تدفین خود را مشخص نمودند .
با توجه به این مطلب اولین بنای آرامگاه همان بقعه هارون الرشید بوده است که توسط مأمون عباسی بنا شده است که بقیه بنای حرم بر روی آن ساخته شده است از این تاریخ به بعد تا دوره دیلمیان نشانه ای از تجدید یا مرمت حرم در دست نمی باشد سبکتکین (387 ـ 366 هـ ق ) پادشاه متعصب غزنوی حرم مطهر را ویران و زیارت آن را ممنوع کرد پس از آن عمید الدوله فایق در تکمیل بقعه و آبادانی مشهد کوشید. در سال 400 هـ ق ابوبکرشهمرد به دستور سلطان محمود غزنوی بنای بقعه بار دیگر بازسازی کرد با توجه به سنگ نوشته قبر امام رضا(ع) به نظر می رسد بنای حرم در سال 516 هـ ق تجدید یا تعمیر شده است .
 
 
در قرن هشتم بنای حرم عبارت بوده است از : حرم ، مسجد بالاسر و چند بنای کوچک متصل به ضلع شمالی و یک مدرسه ( به تصریح ابن بتوته جهانگرد معروف ) . در زمان شاهرخ تیموری و همسرش گوهرشاد حرم مطهر توسعه قابل توجهی پیدا کرد .

در این دوره سال 821 هـ ق نخستین مسجد جامع شهر مشهد با نام مسجد گوهرشاد در سمت قبله حرم مطهر بر پا شد سپس بنای «دارالحفاظ» «مسجد فرق الذکر» « دارالسیاده » و سر انجام « تحویل خانه یا خزانه بر پا شد . پیرامون مجموعه نیز سه مدرسه به نام های مدرسه پریزاد ، مدرسه بالاسر ، مدرسه دودرب ساخته شد در زمان سلطان حسین بایقرا ( 875 ـ 912) به کوشش امیر علی شیر نوایی صحن کهنه و اساس ایوان طلا به وجود آمد صحن انقلاب در زمان شاه عباس اول وسعت یافت در زمان شاه طهماسب صفوی مناره نزدیک گنبد مرمت و طلاکاری شد و در سال 932 هـ ق خشتهای نفیس کاشی روی گنبد به خشتهای طلا مبدل شد بعد از غارت خشتهای طلای گنبد در شورش عبدالمؤمن خان ازبک شاه عباس در سال 1010 هـ قبه تجدید بنای آن دستور داد که شرشح آن در کتیبه میناکاری شده دور گنبد به خط علیرضا عباسی نقش بسته است . ـ در زمان شاه عباس صحن کهنه (انقلاب ) گسترش یافت و ایوان شمالی اتاقها غرفه ها و سردرها و ایوانهای شرقی و غربی آن احداث گردید .
 

روضه منوره که پیکر مقدس حضرت رضا (ع) در آن مدفون است زیر گنبدی زرین و با شکوه قرار دارد و هسته مرکزی بناهای آستان قدس رضوی به شمار می آید. در سالهای آغازین به خاک سپاری پیکر پاک امام (ع) , حرم مطهر به صورت بنایی ساده با مصالح ویژه آن دوران بنا شده بود , چنان که بقعه مطهر تنها در یک در وروردی ساده در پیش روی مبارک داشت و دارای تزئیناتی مختصر به سبک آن زمان بود. صفه های اضلاع حرم به جز صفه پیش رو , به سوی خارج از بنا بسته بود. بر فراز بقعه تنها قبه ای وجود داشت. در آن سالهای دور زمین های اطراف حرم مطهر , همه خالی از سکنه بود و نوغان که یکی از دو قصبه معروف و معتبر توس بود , تنها آبادی مسکونی منطقه محسوب می شد . نظارت دقیق حکام جور بر حرکات و سکنات شیعیان , منع آنها از توجه به مرقد امام و درک فیض زیارت , موجب شد که سالها سپری شود و بنایی درخور و شایسته مضجع شریف حضرتش احداث نگردد . سرانجام سالهای سخت و سنگین به کندی سپری شد , عنایات خدای تعالی نسبت به روضه رضوی موجب شد که در آن روزهای اولیه و جو خاص آن زمان , حرم مطهر از هرگونه آسیبی محفوظ بماند تا آنجا که باب رافت خاصه حضرت بصورت بروز کرامات پی در پی و معجزات , گره از کار دردمندان و نیازآوران به درگاهش گشود , کثرت و تداوم کرامات امام موجب شد که توجه و اقبال مردم و حاکمان آن زمان به ویژه بیشتر اهالی خراسان و مناطق دیگر فزونی یابد و ارادتمندان به بقعه و بارگاه رضوی , زیارت پرفیض مرقد منورش را بر خود فرض دانسته اقدام به ساخت و مرمت و تذهیب و تزئین و حفظ و نگهداری آن بنای مقدس نمایند.
 
 
 در طول قرنهای مختلف , رجال کشورهای اسلامی , حکام و امرای خراسان , مردان با اخلاص و علاقه مند به مقام شامخ ولایت و امامت با صرف مبالغی در تجدید عظمت آن کوشیده اند , ضمن تزئین آن با ایجاد بناها و به جای گذاشتن آثاری این مکان شریف را مملو از جلوه های کهن هنری دوران گذشته نموده , نفایس تاریخی و شاهکارهای هنری شان را مخلصانه به این جایگاه رفیع عرضه دارند.
 
 
 
+ نوشته شده در  یکشنبه 1389/04/06ساعت 18:5  توسط   |